پاریس

  پاریس paris

پاریس(به فرانسوی: Paris)، پایتخت کشور فرانسه، مرکز و یکی از شهرستان‌های ناحیه ایل-دو-فرانساست. رود سن از میان این شهر عبور می‌کند.

پاریسیکی از شهرهای پیشروی جهان در زمینه‌های اقتصاد، فرهنگ، هنر، سیاست، تحصیل، تفریحات، مدو علم است. پاریس را در کنار لندن، توکیوو نیویورک، ابرشهرهای جهان می‌نامند.

پاریسبزرگ‌ترین شهر اقتصادی اروپا و پنجمین شهر اقتصادی جهان از نظر سطح تولید ناخالص داخلی است. این شهر به تنهایی در حدود ۵۳۳میلیارد یورویعنی در حدود ۲۵٪تولید ناخالص داخلی فرانسه را در اختیار دارد.اریسی‌ها با دارا بودن ۴۲٬۷۰۰دلار تولید ناخالص سرانه رتبه اول را از این نظر در قاره اروپا را دارا هستند.دفتر مرکزی ۳۶شرکت از ۵۰۰شرکت برتر جهان در پاریس قرار دارد که پس از توکیواز این نظر رتبه دوم جهان را در اختیار دارد.نطقه «لا دفانس» در شهر پاریس به عنوان مهمترین مرکز اقتصادی اروپا شناخته می‌شود.این شهر میزبان تعدادی از مهمترین سازمان‌های بین‌المللی هم‌چون یونسکو، سازمان همکاری اقتصادی و توسعهو اتاق بازرگانی بین‌المللی است.

 

جمعیت شهر پاریس حدود ۲٬۱۶۴٬۹۹۴نفر استجمعیت منطقه شهری پاریس بالغ بر ۹٫۹۳میلیون نفروده و جمعیت این شهر همراه حومه آن به حدود ۱۲میلیون نفر می‌رسدو یکی از پر جمعیت‌ترین شهرهای اروپابه شمار می‌رود.

 

پاریس از معروف‌ترین مقاصد توریست‌های جهان است.سالانه حدود ۴۵میلیون نفر توریست از پاریس دیدن می‌کنندتعداد زیادی از آثار دیدنی، موسسات و پارک‌های مشهور جهان در این شهر قرار دارند.پاریس همچنین با دارا بودن ۴۷۸٬۰۰۰درخت سرسبزترین پایتخت اروپا می‌باشد.

 

جغرافیا

پاریس در مرکز کمان رود سن قرار دارد و شامل ۲قسمت جزیره مانند است. ایل سن لوییبخش کوچکتر و ایل دو لا سیته قسمت بزرگتر را تشکیل داده و شامل بخش قدیمی شهر است.

پاریس در زمینی بسیار هموار و صاف قرار گرفته‌است.ارتفاع شهر پاریس از سطح دریادر حدود ۳۵متر می‌باشد. ارتفاع پست‌ترین نقطه پاریس از سطح دریا در حدود ۲۴متر از سطح دریا و بلندترین نقطه آن که مونتمارترنام دارد دارای ارتفاع ۱۳۰متر از سطح دریا می‌باشد.مساحت هستهٔ اصلی پاریس حدود ۱۰۵کیلومتر مربع است، اما منطقهٔ شهری پاریس و حومهٔ آن در حدود ۱۴۵۷کیلومتر مربع مساحت دارد که ۱۳۸برابر هستهٔ اصلی شهر است. منطقهٔ شهری پاریس و حومه شامل چند شهر و تعداد زیادی روستا بوده که با توسعهٔ پاریس در دهه‌های گذشته بصورت قسمتی از شهر درآمده‌اند. وسعت هسته اصلی شهر پاریس به جز دو پارک وسیع به نام‌های پارک بولونیو پارک ونسندر حدود ۸۷کیلومتر مربع می‌باشد.

آب و هوا

پاریس دارای آب و هوایی اقیانوسی است و تحت تاثیر جبهه‌های هوای اقیانوس اطلس شمالی قرار دارد.

متوسط دمای سالیانه پاریس ۱۵درجه سانتیگراداست. بالاترین دمای ثبت شده در پاریس برابر ۴۰٫۴درجه سانتیگراد بوده که در سال ۱۹۴۸ثبت شده است. پایین‌ترین دمای ثبت شده در این شهر نیز برابر ۲۳٫۹- درجه سانتیگراد بوده که در سال ۱۸۷۹ثبت شده بوده است

بارندگی در تمام طول سال در پاریس اتفاق می‌افتد. پاریس به خاطر باران‌های ناگهانی‌اش معروف است. متوسط میزان بارش سالانه در پاریس حدود ۶۴۱میلی‌متر است.بارش برف در این شهر به ندرت اتفاق می‌افتد، و در بیشتر موارد میزان بارش برف به حدی است که بیش از ۲۴ساعت بر روی زمین باقی نمی‌ماند.

 

نمای شهری در پاریس

پاریس مدرن امروزی حاصل تغییرات میانه سده ۱۹میلادی است. برای قرن‌ها پاریس دارای خیابان‌های باریک و کم عرض بود، اما از سال ۱۸۵۲با شروع عملیات بارون هاوسمن خیابان‌های باریک به خیابان‌های عریض تبدیل شدند. از این دوران تا به امروز ارتفاع ساختمان‌های هر خیابان در پاریس با توجه به عرض آن خیابان انتخاب شده‌است. بسیاری از ساختمان‌های قرن نوزدهم کماکان در پاریس پابرجا هستند و استفاده می‌شوند.

خیابان‌ها، میدان‌ها و محلات معروف پاریس

    میدان باستیل(Placede la Bastille): این میدان هم به خاطر نقش تاریخی و هم به خاطر فعالیت‌های سیاسی صورت گرفته در آن از شهرت برخوردار است. بسیاری از اتفاقات تاثیر گذار تاریخ فرانسه در این مکان حادث شده است. امروزه نیز به خاطر بُعد تاریخی آن از این محل برای برگزاری اجتماعات اجتماعی، سیاسی و راهپیمایی‌ها استفاده می‌شود. از جمله می‌توان از تظاهرات و اعتراضات سندیکاهای کارگری فرانسه در ۲۸ماه مارس سال ۲۰۰۶میلادی در این میدان نام برد.

    خیابان شانز الیزه(Champs-Elysées): خیابان قرن هفدهمی پاریس با درختان زیبای حاشیه خود یکی از پرجاذبه‌ترین نقاط گردشگری در دنیا محسوب می‌شود. این خیابان حدفاصل میدان کنکورد و تاق نصرت تریومف قرار گرفته و یکی از مهمترین مراکز خرید و تفریح در پاریس محسوب می‌شود. این خیابان در نزد فرانسوی‌ها ملقب به(La plus belle avenue du monde) به معنی «زیباترین خیابان جهان» است.

    میدان کنکورد: این میدان در منتهاالیه خیابان شانز الیزه قرار گرفته است. در گذشته این میدان به نام لویی پانزدهمنامیده می‌شد.

در طول انقلاب اول فرانسه و در دوره معروف به ترور، دستگاه گیوتین در این میدان نصب شده بود. سر بسیاری از مشاهیر آن دوره فرانسه نظیر لویی شانزدهم، ماری آنتوانت، ماکسیمیلیان ربسپیرو آنتوان لاوازیه در این میدان به زیر گیوتین رفته‌است.

در این میدان و در حاشیه خیابان رویال ساختمان وزارت بحریه فرانسه، هتل کریلیونو سفارت ایالات متحده آمریکاقرار دارد. در سوی دیگر میدان، باغ تویلری که به موزه لوورمنتهی می‌شود، قرار گرفته است. یکی از اضلاع میدان کنکورد به میدان دیگری به نام وندوم متصل است در این میدان نیز هتل‌های مجلل ریتزو وندومو تعداد بسیار زیادی جواهر فروشی مجلل و معروف قرار دارد. علاوه بر این در این ۲میدان سالن‌های مد بسیاری از معروف‌ترین طراحان لباس دنیا و شرکت‌های مشهور مُد قرار دارند.

در مرکز این میدان ستون تاریخی ابلیسک قرار دارد. این ستون از سوی والی مصر، محمدعلی پاشادر زمان پادشاهی شارل دهم، به فرانس هدیه شده است. قدمت این ستون ۳۳۰۰سال بوده و به دوره رامسس دوم بازگشته و قدیمی‌ترین اثر موجود در فضای شهری پاریس است.

گالری لافایتواقع در خیابان لوپرا.

    محله له‌ال(Les Halles): این محله جایگاه قبلی بازارهای عرضه محصولات پروتئینی پاریس است. تا سال ۱۹۷۰این بازار در این مکان قرار داشت. در کنار این بازار ایستگاه مرکزی متروی پاریسبا نام ایستگاه شاتل لزال قرار دارد.این ایستگاه بزرگترین ایستگاه مترو در جهان است.

در سال ۱۹۷۱این بازار تخریب و به مکان جدیدی تحت عنوان«Rungis» در حومه پاریس منتقل شد. این مرکز هم اکنون بزرگترین مرکز ارائه محصولات پروتئینی در جهان است.

    محله لومری(Le Marais): محله‌ای است در کنارهٔ رود سن. این محله به خاطر آزادی فرهنگی فراوان و وجود جمعیت زیاد یهودیانو همجنس‌گرایان مردمشهور است.

سکره کربر فراز مونتمارتر

    خیابان مونتاین(Avenue Montaigne): خیابانی است جنب خیابان شانز الیزه؛ این خیابان پذیرای تعداد زیادی از سالن‌های مُد معروف جهان نظیر شنل(Chanel)، دیور(Dior)، ولنتینو(Valentino)، لویی ویتون(Louis Vuitton)، ژیوونشی(Givenchy)، نینا ریچی(Nina Ricci)، سلین(Céline)، امانوئل آنگارو(Emmanuel Ungaro) و جواهرفروشی‌های مشهوری چون بولگاری(Bulgari) و سن دوپونت(ST Dupont) است.

    محله مونتمارتر(Montmartre): تپه‌ای است تاریخی که بر فراز آن کلیسای مشهور سکره کرقرار دارد. مونتمارتر همیشه به خاطر وجود تعداد بسیار زیاد استودیوها و کافه‌های مملو از هنرمندان خود مشهور بوده است.

    محله مون پارناس(Mont Parnasse): محله‌ای است در ساحل چپ رود سن. این مکان به علت استودیوهای موسیقی و کافه‌های خود مشهور است. ایستگاه بزرگ مترو مون پارناس و بلندترین برج مسکونی تجاری و اداری پاریس با نام برج مون پارناسنیز در این محله واقع است.

اپرا گارنیه

    خیابان لوپِرا(L'opéra): به محدوده اطراف اپرا گارنیه محله لوپرا اطلاق می‌شود. این محل جایگاه اصلی دفاتر و موسسات اعتباری و فروشگاه‌های زنجیره‌ای است. به عنوان مثال می‌توان از فروشگاه‌های زنجیره‌ای پرنتام(Printemp) و لافایت(Galeries Lafayette) نام برد. همچنین دفاتر موسسات عظیم مالی چون کردیت لیونه(crédit Lyonnais) و امریکن اکسپرس(American Express) نیز در این محله قرار دارد.

 

کاخ لوکزامبورگ

 

    محله لاتین(Quartier Latin): محله‌ای ست مربوط به قرن ۱۲میلادی حدفاصل میدان موبرت و دانشگاه سوربن. این محله به خاطر فضای دوستانه خود و همچین تعداد بسیار زیادی بیسترو(رستوران‌ها و کافه‌های بسیار کوچک) و آثار دیدنی متعدد خود مشهور است. در محدوده این خیابان علاوه بر دانشگاه سوربندانشگاه‌هایی چون دانشگاه نورمال سوپریور، دانشگاه پاریس تک، دانشگاه ژوسیو، دانشگاه پاریس ۲یا دانشگاه پانتئون، دانشگاه پاریس ۳یا دانشگاه سوربن جدید، دانشگاه پیر و ماری کوری، دانشسرای عالی ملی هنرهای زیبای پاریسو دانشکده ملی معدن پاریسقرار دارند. این امر باعث شده که این محله به قطب دانشگاهی پاریس تبدیل شود. وجود این دانشگاه‌ها یکی از دلایل جو گرم و دوستانه این خیابان نیز هست. علاوه بر دانشگاه‌ها، اماکن مشهور و دیدنی دیگری چون میدان سن-میشل، معبد پانتئون، هتل کلونی، کاخ لوکزامبورگ، تئاتر اودئون، کاخ دولامونه و ساختمان فرهنگستان فرانسه دراین محله قرار دارند.

    سنت اونوره(Faubourg saint-Honoré): این محله نیز یکی دیگر از مراکز مُد پاریس است. سالن‌های مد مارک‌هایی همچونهرمز(Hermès)، کریستین دیور(Chiristian Dior)، کریستین لاکروآ(Christian Lacroix)، ورساچه(Versace)، ژیوونشی(Givenchy)، لانوین(Lanvin)، گای لاروش(Guy Laroche)، ایو سن لورن(Yves Saint-Laurent)، ژان پل گولتیه(Jean-Paul Gaultier) و کلوئه(Chloé) در این مکان قرار دارد.علاوه بر این، مراکز مهم سیاسی چون کاخ الیزه وزارت کشور فرانسه، سفارت ژاپن، سفارت بریتانیاو ایرلندو اقامتگاه سفیر آمریکا و کانادا در این محله قرار دارند.