کوالالامپور

کوالالامپور: kualalampur

کوآلا لامپور یا «KL» در گویش محلی‌های اینجا، پایتخت مالزی است. با نگاهی به شهر، بسیار بزرگ و امروزی به نظر می‌رسد. روزهایی که در 1850 تنها فلات‌های لجن‌زارو پوشش‌های ته‌نشین دیده می‌شد، فاصله‌ای غیر قابل تصور با الآن دارند. شما ردپاهای تاریخی بسیاری را در معماری زیبای باقی‌مانده خواهید یافت، اما امروزه کوآلا لامپور یک باغ شهری بین‌المللی پر از گل و درخت و روشنایی چراغ‌ها است، جایی که مشتریان درحال تاراج علاقه‌مندی‌هایشان از فروشنده‌های خیابانی گرفته تا بوتیک‌های لوکس و شیک هستند. کارشان خبره غذا طعم‌های جادویی‌شان را انتشار داده‌اند، حزب حمایت ازحیوانات، پناهگاهی یافته‌اند و طبیعی‌گراها احساس خوشحالی می‌کنند. شما هر کسی باشید این تکاپو و این شهر عظیم با تعداد نامحدودی از پیشنهادهای خیره‌کننده منتظرشما است.

شهر

کوآلا لامپور یک دیگ گداخته مملو از تأثیرات میان فرهنگی است و نتیجه آن ترکیبی مهیج از فرهنگ‌ها، آداب و رسوم و غذاهای متنوع است.

کوآلا لامپور پایتخت و درعین‌حال بزرگ‌ترین شهرمالزی است. این شهر همچنین یکی از 3 قلمرو فدرال مالزی به همراه Putrajaya و Labuan است. شهر با تعدادی از شهرهای درجه 2 احاطه شده است. از قبیل مرکز اداری - اجرایی Putrajaya ،Cyberjaya ،Sunway (پارک تفریحی عظیم و عالی)، Cheras ،Shah Alam ،Subang And Petaling Jaya.

KL شامل چندین ناحیه با مشخصات خاص خودشان است. مرکز کلاسیک در جایی است که KL متولد شده است، همانجایی که رودخانه‌های Klang و Gombak Rivers با یکدیگر برخورد می‌کنند. شما چشم‌اندازهای تاریخی سیاری را نظیرمسجد بزرگ Masjid Jamek، فروشگاه مرکزی Little India ،Dataran Merdeka ،Bangunan Sultan Abdul Samad و باشگاه Salengor را خواهید یافت.

محله دوست داشتنی چینی‌ها هنوز قابل اعتماد است وخیابان Kuala Lampur’s نخستین بازارچه کوآلا لامپور و معابد متعدد (بودایی و هندو را ارائه می‌دهد.)

برج‌های دوقلوی Twin Towers و برج KL Tower درناحیه Grand Jalan Ampang را نباید از دست داد، چرا که آنها افق‌های مرئی شهر رانشان می‌دهد.

Lake Gardens غریب پارک رمانتیک Taman Tasik Perdana، موزه هنرهای اسلامی و موزه ملی را نشان می‌دهد و البته موزه ملی تنهادور انداخت‌های سنگی را به نمایش می‌گذارد.

Bangsar شیک، جایی است که ناحیه ثروتمند کوآلالامپور وارد میدان می‌شود. منطقه مهم آن Jalan Telawi است که مملو از پاتوق‌های شبانه می‌باشد. برای خرید کردن یک‌راست به Bukit Bintang سر بزنید که به بهشت مشتریان لقب گرفته است. در Bitang Walk شروع به قدم زدن کنید تا علت این لقب را درک کنید.

مابقی KL شامل چشم‌اندازهایی از قبیل معبد هندوی Batu Caves، پارک انستیتوی تحقیقات جنگلی مالزی (یا پارک FRIMا)، Selangor Pewter وباغ وحش ملی است. چرا یک روز را به استراحت اختصاص نمی‌دهید تا فقط در فضای گیج‌کننده محله‌های مختلف مثل چینی‌ها، مالایی‌ها، هندوهای جنوبی، مالزی‌های شرقی وبسیاری دیگر سیر و سیاحت کنید. هر اجتماع، فستیوال‌ها، غذاها، موسیقی، هنر و مدهای روز خاص خود را ارائه می‌دهد. در حالیکه اینها به طرز بی‌نظیری به فرهنگ مالزیایی اضافه شده است.

 

کوالالامپور به معنی بین النهرین در حوالی 1800 میلادی منطقه تجاری کوچکی بود. این شهر امروزه پایتخت فدرال کشور مالزیست که مرکز فعالیتهای سیاسی وتجاری و تفریحی است. قدیمیترین مرکز دیدنی وتاریخی این شهر ساختمان سلطان عبدالصمد ومیدان استقلال (Merdeka Square ) است. پرچم امپراطوری بریتانیا برای آخرین بار در سی ویکم آگوست سال 1957 میلادی در این کشور پایین کشیده شد وبه جای آن پرچم جدید مالزی به اهتزازدر آمد. امروزه کوالالامپور بلندترین ساختمان دوقلوی جهان را در خود دارد. برجهای با شکوه پتروناس به ارتفاع 452 متر در فاصله ای نه چندان دور از چهارمین ساختمان بلند جهان یعنی برج کوالالامپور (Menara Kuala Lumpur- KL Tower) قرار دارند. قطارهای سریع السیر شهری مسافران وگردشگران را به راحتی ازنقطه ای به نقطه دیگر ازاین شهر فوق مدرن جا بجا می کنند. کوالالامپور ساختمانهای متعلق به دوره استعمارانگلیس و بناهای متعلق به قبل از جنگ جهانی دوم را حفظ کرده است. کوالالامپور راشهر - باغ ، نیز می نامند. گردشی در شهر بعد از غروب خورشید وبا دیدن درختان وساختمانهایی که توسط چراغهای رنگی تزیین شده اند این ادعا را ثابت می کنند. باغهای دریاچه (Lake Garden) ، پارک بزرگی که مملو از گلهای ارکیده وهیبیسکوس هستند، پارک پرندگان ، پارک آهوان و پارک پروانه ها تنها بخشی از محلهای دیدنی این شهر هستند. موزه ملی و موزه های دیگر کوالالامپور علاقمندان به تاریخ وفرهنگ مالزی را به خودجلب می کند. علاقمندان به خرید می توانند به خیابان بوکیت بینتانگ ، خیابان تونکوعبدالرحمن، خیابان امپنگ وهمین طور مراکز خریدی همچون The mal - Central Market - China Town سر بزنند. این مراکز با تولیدات متفاوت وقیمتهای مناسب هیچ خریداری رادست خالی رها نمی کنند. مناطق ذکر شده دارای مراکز تفریحی نیز هستند. کلوپهای مختلف گلف در کوالالامپور واطراف آن تجهیزات کافی برای بازی گلف در شب را نیز دارا هستند. کوالالامپور با داشتن رستورانهای مختلف با غذاهایی از چهار گوشه جهان جوابگوی هرگردشگر وجهانگردی هست. پوترا جایا (Putrajaya) در 25 کیلومتری کوالالامپور یک سوپرمدرن شهر است که به باغ- شهر هوشمند هم معروف است. این شهر که زمانی از درختان نخل پوشیده بود امروز نیز در محاصره درختان قرار دارد . پارکها و باغها در جای جای شهردر کنار مدرنترین امکانات شهری قرار گرفته است. پوترا جایا پایتخت دولتی مالزی شده و دفتر نخست وزیر در ساختمان مجتمع پرداناپوترا (Perdana Putra) نیز در آن واقعاست. تیرهای چراغ برق، مخصوصا وسفارشی برای این شهر تهیه گردیده است. پارک و پارک آبی این شهر بسیار تماشاییست. از دیگر دیدنیهای این شهر مسجد پوترا، پل دوتکه ،میدان پوترا و مرکز تجاری آن با معماری استثنائیست.