بارسلون

قدمت شهر بارسلون به قرن اول ميلادي بازمي‌گردد كه توسط اقوام كارتاژ پايه‌گذاري شد و در دوران فتح اندلس، اين شهر نيز شاهد لشگركشي‌هاي مسلمانان بود. مسلمانان اين شهر را «برشلونه» يا «برشنونه» مي‌‌ناميدند كه برگرفته از نام لاتين «بارسينونا» بود. در آن دوران اين شهر به خاطر فراواني گندم، حبوبات و عسل معروف بود و از سواحل آن مرواريد به دست مي‌‌آمد به همين دليل محل تاخت و تاز يونانيان بوده و در قرون وسطي نام «بارسلونا» را يونانيان بر اين محل گذاشتند.

شهر بارسلون هم‌اكنون نيز يكي از غني‌ترين شهرهاي اسپانيا از لحاظ فرهنگي و مراكز مهم بازرگاني و صنعتي است… اين شهر بندري مركز استان بارسلون و ناحيه خودمختار كاتالونيا و پس از مادريد، مهمترين شهر اسپانياست.

جغرافياي بارسا

اين شهر در شمال‌شرقي اسپانيا در نزديكي فرانسه و از شهرهاي قديمي شبه‌جزيره ايبري در سواحل درياي مديترانه واقع شده و از سه قسمت جديد، كهنه و حومه شهر تشكيل شده است.اين شهر سيزده كيلومتر سواحل زيبا دارد و يكي از بهترين مكان‌هاي گردشگري براي اروپاييان است. جلگه وسيعي به پهناي حدود پنج كيلومتر توسط رشته‌كوه‌هاي «كالسرولا» محدود شده و سبب حاصلخيزي اين منطقه مي‌‌باشد.جمعيت اين شهر حدود يك ميليون و ششصد هزار نفر است و يكي از شهرهاي پرجمعيت اسپانيا مي‌‌باشد. بارسلونا داراي آب‌وهواي مديترانه‌اي است، با زمستان‌هاي معتدل و مرطوب و تابستان‌هاي گرم و خشك.سردترين ماه‌هاي سال، ژانويه و فوريه است كه دما به ده درجه بالاي صفر مي‌‌رسد. در اين شهر به ندرت برف مي‌‌بارد اما باران‌هاي فراوان در شش ماهه دوم سال هواي شهر را مرطوب و دلپذير مي‌كند. گرم‌ترين ماه‌هاي سال نيز جولاي و آگوست با 30 تا 38 درجه بالاي صفر است.

مكان‌هاي ديدني

بارسلون داراي دوازده پارك تاريخي و داراي آثار باستاني است. همچنين سواحل زيباي بارسلون محلي براي تفريح اروپاييان است. بارسلون چندين آسمانخراش دارد كه بلندترين آن «هتل هنر» است و 154 متر بلندي دارد.

اين شهر به تنهايي سه محوطه ميراث فرهنگي كشور اسپانيا را در خود جاي داده است. هفت بنا از آثار معمار مشهور «آنتونيو گاودي»، بيمارستان «دو سنت پو» كه به دليل معماري منحصربه‌فردش در فهرست ميراث جهاني يونسكو ثبت شده و صخره‌نگاري‌‌هاي ماقبل تاريخ در حاشيه مديترانه.مشهورترين موزه شهر بارسلون، موزه پيكاسو است كه نزديك به 3500 اثر اين نقاش قرن بيستم را در خود جاي داده است. موزه خوان ميرو و موزه دريايي بارسلون از ديگر موزه‌هاي مشهور اين شهر هستند. نكته ديگر اين‌كه بارسلون يكي از قديمي‌ترين و اولين دانشگاه‌هاي اروپا را در خود جاي داده كه قدمت آن به سال 1450 ميلادي بازمي‌گردد.باشگاه فوتبال بارسلونا با نام FC بارسلونا و مجموعه المپيك بارسلون نيز موردتوجه ورزش‌دوستان سراسر جهان است تا جايي كه المپيك سال 1992 در اين كشور برگزار شد.طبق قراردادي شهر بارسلون در 24 دي 1378 خواهرخوانده اصفهان شناخته شد و همچنين مقرر شد اين دو شهر در زمينه‌هاي مختلف فرهنگي، ورزشي و تجاري با يكديگر همكاري ‌كنند.

حمل و نقل

شهر بارسلون داراي مجهزترين قطارهاي سريع‌السير و شبكه گسترده قطار زيرزميني است. فرودگاه بين‌المللي بارسلون از اعتبار خاص جهاني برخوردار است.در واقع از زمان بازي‌هاي المپيك 1992 كه در آنجا برگزار شد، اين شهر از نظر فرهنگي، اقتصادي و تكنولوژي تغييرات چشمگيري داشته است. حتي اين شهر نمونه موفق مناسب‌سازي محيط براي معلولين است و امكانات حمل‌ونقل عمومي شهري براي معلولين هم وجود دارد.
جاده‌ها و بزرگراه‌هاي بارسلون از استاندارد جهاني برخوردار است و همچنين دو راه‌ اصلي يكي بر حاشيه كوه و ديگري در كنار ساحل دارد و انواع اتوبوس‌هاي شهري و بين‌شهري در اين جاده‌ها در رفت‌وآمد هستند.به طور كلي شهر بارسلون به دليل آب‌وهوا و فرهنگ و صنعت و بازرگاني خواهرخوانده شهرهاي مختلف جهان از جمله ريودوژانيرو (برزيل)، بوسان (كره جنوبي)، هاوانا (كوبا)، استانبول (تركيه)، دوبلين (ايرلند)، اصفهان، دبي (امارات)، آتن (يونان)، سائوپائولو (برزيل) و سن‌پترزبورگ (روسيه) ‌است.اما نكته ديگري كه بايد به آن اشاره داشت، موقعيت سياسي اين شهر است. بارسلونا مركز ايالت كاتالونياي اسپانياست و از سال‌ها قبل اين ايالت سعي در خودمختاري داشت اما دولتمردان اسپانيا با اين امر مخالف هستند. طي اين سال‌ها بارها آشوب‌هاي خياباني در اين منطقه اتفاق افتاد. همچنين مردمان اين شهر خود را جدا از اسپانيا مي‌‌دانند و تفكرشان اين است كه كشوري جدا هستند. شايد به همين خاطر ديدارهاي رئال‌مادريد و بارسلونا به جز جذابيت‌هاي ورزشي، محل جنگ سياسي بين مردمان بارسلونا و دولتمردان اسپانياست.

    هتل مرتبط یافت نشد