ایروان

ایروان   YEREVAN

 

شهر ایروان (در ارمنیԵրևան: یِرِوان) بزرگ‌ترین شهر ارمنستانو پایتخت این کشور است.

 

موقعیت جغرافیایی
ایروان

 

ایرواندر دامنهٔ کوه آراراتو بر کرانهٔ رود هرازدانبنا شده‌است و جمعیت آن در سال ۱۹۸۹، ۱٬۲۰۱٬۵۳۹نفر سرشماری شده‌است. این شهر در تقسیمات کشور ارمنستان تابع هیچ استانی نیست و در واقع در مرز چهار استان کوتایک در شمال، آرارات در جنوب، آرماویر در جنوب غربی و آراگاتسوتن در شمال غربی قرار دارد. ارتفاع این شهر از سطح دریا از بین ۹۰۰متر تا ۱۳۰۰متر می‌باشد.

 

شهر ایرواناز مراکز مهم اصلی صنعتی، فرهنگی، و علمی منطقهٔ قفقازاست. خطوط راه آهنگسترده‌ای از این شهر منشعب شده و شهر مرکز بازرگانی فراورده‌های کشاورزیاست. علاوه بر این، کارخانه‌های ایروان در زمینه فراوریفلزات، ماشین‌افزار، لوازم برقی، شیمیایی، بافندگیو غذایی فعالیت دارند.

آموزش

تسهیلات آموزشی و فرهنگی ایروان شامل هشت دانشگاه، آکادمی علوم ارمنستان، موزه‌یدولتی و چندین کتابخانه از جمله یک مرکز بزرگ دستنویس‌هابه نام ماتناداراناست. از جاذبه‌های گردشگریشهر می‌توان از کاسکاد(پلکان مشرف بر شهر)، مسجد کبود ایروان، تنها مسجد ایرانی بازمانده در شهر، بازمانده‌های یک دژعثمانیاز قرن ۱۶میلادی، صومعه داتِو و نوراوانک قرن 13 میلادینام برد. نام فرودگاهشهر ایروان زوارتنوتساست.

دانشگاه دولتی ایرواندر سال ۱۹۱۹پایه گذاری شد. پس از دو سال در ۱۹۲۱دانشگاه معماری و شهرسازی ایرواندر غالب یک مدرسه فنی شروع به فعالیت کرد. دانشگاه پزشکی دولتی ایروان نیز یکی از قدیمی‌ترین دانشگاههای کشور ارمنستان است که در مقاطع دکترای عمومی، تخصص‌های پزشکی و دکترای تخصصی در رشته‌های مختلف دانشجو دارد.

 

فهرست دانشگاه‌های ارمنستان

تاریخ

از ۴۰۰۰سال پیش از میلاد مسیح، انسانها در محدوده ایروان زندگی می‌کرده‌اند. استحکامات عصر برنزشامل شنگاویت، کارمیربلور، کارمیربرد و بردادزور در این منطقه یافت شده‌اند. کاوش‌های باستان‌شناسی قلعهٔ اورارتویی به نام اربونی را که در ۷۸۲پیش از میلاد و بنا به امر شاه آرگیشیتیس اول بنا شده بود را نمایان ساخت که در محل ایروان فعلی و برای محافظت از حملات قفقازیان شمالی قرار داشت. کانال‌های آبیاری و مخرن آب اورارتویی نیز در این محل کشف شده‌است. قلعه تیش‌ابیانی (کارامیربلور) به دست سیت‌ها در ۵۸۵پیش از میلاد تخریب شد.

بین سده‌های ۶و ۴پیش از میلاد، ایروان یکی از مراکز مهم قلمرو ساتراپ ارمنی در امپراتوری هخامنشیبود. دوره زمانی بین سده‌های ۴و ۳پیش از میلاد نیز به عصر سیاه ایروان معروف است چراکه دانش تاریخی درباره آنچه در این دوره بر ایروان گذشت در دسترس نیست. نخستین کلیسا در ایروان، کلیسای سنت پیتر و پاول در سده پنجم ساخته شد که در ۱۹۳۱فروریخت.

 

در دوران عظمت اعراب، ایروان در ۶۵۸به دست آنها افتاد. از آن زمان به مرکزی استراتژیک به عنوان گذرگاه کاروان‌های بازرگانی اروپا و هند مبدل شد. از سده هفتم به بعد نام ایروان به این شهر اطلاق شد و بین سده‌های ۹و ۱۱و بیش از حمله سلجوقیان، ایروان بخش امنی در پادشاهی باگراتونیبود.

ایروان

ایروان در ۱۳۸۷به چنگ تیموردرآمد و به تاراج رفت. شهر به عنوان مرکز اجرایی ایلخانیان درآمد، و به لحاظ اهمیت راهبردی خود در طی قرن‌ها، بارها میان عثمانی‌ها و ایرانیان رد و بدل شد. در اوج جنگ‌های میان ایران و عثمانی در ۱۵۱۳تا ۱۷۳۷، شهر ۱۴بار دست به دست شد. در دوران شاه عباس اول و در ۱۶۰۴، ده‌ها هزار ارمنی به ایران کوچانده شدند. نخستین نتایج این کوچ‌ها این بود که درصد مسلمین ساکن در این شهر به ۸۰درصد رسید در حالیکه جمعیت ارمنیان محلی باقی‌مانده در سرزمین به ۲۰درصد هم نمی‌رسید.

شاردن، جهانگرد فرانسوی، از ایروان بازدید کرد و در کتابش، شرحی از این شهر را ذکر کرده‌است. در ۷ژوئن۱۶۷۹یک زمین‌لرزه سهمناک شهر را به خاک نشانید.

در طی جنگ ایران و روس، و در تاریخ ۱اکتبر۱۸۲۷شهر ایروان به دست ارتش روس (تحت ریاست ایوان پاسکویچ) افتاد و در ۱۸۲۸و بر اساس عهدنامه ترکمنچایرسماً از تسلط ایرانیان خارج شد.

 

میدان اصلی شهر ایروان

 

حاج سیاحدر سفرنامه خود می‌نویسد: «شهری است در نهایت پاکیزگی. روی بازارها نپوشیده. میدان بسیار وسیع. باغچه‌های متعدد به اطراف میدان که برای تفرج مردم ساخته‌اند... روانه قلعه شدم خندق و باره بسیار محکم. داخل شده نزدیکی مسجدی بسیار خوبی بود. در آن قلعه چند سربازخانه برای سربازان و مجلسی برای مقصرین بود. از آنجا گذشتم گفتند جای سیاحت باغ حسن خان است، روانه گشتم باغی دیدم در نهایت صفا و طراوت. در وسط آن کلاه فرنگی به وضع ایران داشت...»

مراکز خرید ایروان

 

1- سطح عمومی قیمتها عمدتا چیزهای که ما ایرانیها سوغاتی می بریم در ارمنستان گرون است مثل پوشاک و...

 

2- اگر دنبال اجناس مارک دار اصلی هستید اکثر برندهای معروف دنیا در مثل آدیداس در ارمنستان شعبه دارند وقیمتش نسبت به ایران ارزانتر است امکانات خرید متنوعی در ایروان فراهم است؛

 

از دستفروشان خیابانی که فریاد‌زنان، از دمپایی‌های چینی و آباژور‌های ایرانی گرفته تا جواهرات دست‌ساز و سرامیک‌های تزئینی می‌فروشند، تا فروشگاه‌های لوکس صنایع‌دستی و البسه. هر فروشنده‌ای یک قیمت نهایی دارد که از آن پایین‌تر نمی‌آید، پس آزادانه چانه بزنید و ببینید که چه قیمتی واقعی‌تر است.

 

گمرک ارمنستان درباره صدور عتیقه‌جات و آنچه گنجینه ملی اطلاق می‌شود بسیار حساس است، پس اگر مایل به خرید فرش یا اثری هنری هستید، مطمئن شوید فروشنده اوراق لازم جهت صدور آن را فراهم می‌کند.

بازار شوکا (میوه و شیرینی‌جات)

 

بازار شوکا جایی مناسب برای تهیه سبزیجات، میوه‌جات، شیرینی‌جات و آجیل است. شیرینی‌های ارمنی بسیار خوشمزه و بسیار شبیه انواع باقلوا هستند آدرس: ارمنستان، ایروان، خیابان مشتوتز

بازار ورنیساج (بازار هنر و صنایع دستی)

بازار بزرگ و روباز ورنیساج آخر هفته‌ها (شنبه و یکشنبه) در نزدیکی میدان جمهوری (ریپابلیک) تشکیل می‌شود و یکی از جاذبه‌های گردشگری و محبوب جهانگردان است. انواع جواهرات، نقره‌جات، نقاشی‌ها، صنایع دستی، انواع اشیاء آنتیک، کتاب‌ها و چیزهای دیگر در اینجا به فروش می‌رسند.

 

ساعات کار: شنبه و یکشنبه (آخر هفته‌ها)، از صبح تا پنج بعدازظهر آدرس: ارمنستان، ایروان، نزدیک ایستگاه متروی میدان جمهوری

 

** تور هتل  *5 گلدن پالاس GOLDEN PALACE  **

 

** تور هتل  *4  آنی پلازا  ANI PLAZA **

 

** تور هتل  *3  رویال پالاس ROYAL PALACE  **

 

** تور هتل  *5  گلدن تولیپ  GOLDEN TULIP  **

 

** تور هتل  *5  آرارات ARARAT

 

** تور هتل  *3  سیلاچی  SILACHI **

 

** تور هتل  *3 هرازدان  HARAZDAN  **

 

** تور هتل *3 مترو پل METROPOL

 

** تور هتل  *4 آویا ترنس AVIA TRANCE **

 

** تور هتل *4 مریوت MARRYOT  **

 

** تور هتل *4 آکوتک  AQUATEK  **