ترکیه

ترکیه TURKEY

در شرق  با کشورهای ایران ، جمهوری آذربایجان (نخجوان) ،  ارمنستان، و گرجستان؛ در جنوب شرقی با عراق و سوریه ؛ و در شمال باختری (بخش اروپایی) با بلغارستان و یونان همسایه‌است. همچنین ترکیه از شمال با دریای سیاه ، از باختر با دو دریای کوچک مرمره و اژه ،  و از جنوب باختر با دریای مدیترانه مرز آبی دارد. دو تنگهٔ راهبردی بسفر و داردانل نیز در اختیار ترکیه‌است.

پهناوری ترکیه ۷۸۳٬۵۶۲ کیلومتر مربع (۳۷ام) است. ترکیه کشوری کوهستانی و نسبتا پرباران است. شکل این کشور مانند یک مستطیل است که از سوی شرق و غرب امتداد یافته‌است. ترکیه با قرار گرفتن در یکی از حسّاس‌ترین مناطق جهان، دارای موقعیّت جغرافیایی راهبردی و بسیار خوبی است و گذرگاه جنوب باختر آسیا و اروپا به شمار می‌آید و کشورهای بسیاری، به ویژه ایران از خاک ترکیه برای ترانزیت کالا و انرژی استفاده می‌کنند.

ترکیه حدود ۷۲ میلیون تن (براورد ۱۳۸۷) جمعیت دارد، که حدوداً ۷۵ درصد مردم سنی و ۱۵ تا ۲۵ درصد هم علوی هستند. با این که حکومت ترکیه لائیک است ولی بسیاری از مردم هنوز به دین اسلام پایبند هستند و عید فطر و عید قربان در این کشور تعطیل رسمی است. همچنین در ترکیه حدود ۷۵ درصد مردم ترک و ۲۰ درصد نیز کرد هستند که بیشتر در جنوب خاور کشور زندگی می‌کنند امّا به تدریج با مهاجرت، در نواحی دیگر به‌ویژه استانبول و آنکارا نیز جمعیت چشمگیری را تشکیل داده‌اند.

زبان رسمی  ترکیه ، ترکی (استانبولی) است که در گذشته با خط عربی (عثمانی) نوشته می‌شد و از زمان تشکیل جمهوری ترکیه توسط آتاترک در سال ۱۳۰۲ هجری خورشیدی (۱۹۲۳) با خط لاتین نوشته می‌شود. ترکیه در میانه دو فرهنگ شرقی و غربی قرار دارد هرچند فرهنگ این کشور به شرق بسیار نزدیکتر است تا به غرب.

ترکیه با نام امپراتوری عثمانی در چند سدهٔ گذشته، بخش‌های بزرگی از خاورمیانه و جنوب خاوری اروپا را در دست داشت. تا اینکه پس از جنگ جهانی اول و فروپاشی امپراتوری عثمانی، جمهوری ترکیه به رهبری مصطفی کمال پاشا آتاترک در سال ۱۳۰۲ (۱۹۲۳) تأسیس شد.
تاریخ
دیوار تروی؛ ۱۲۰۰ سال پیش از میلاد

کتابخانه کلاسوس در افسوس؛ سال ۱۳۵ میلادی

پهناوری امپراتوری عثمانی

مسجد سلطان احمد در استانبول
نوشتار اصلی: تاریخ ترکیه

دوران باستان :

شبه جزیره آنتولی دربرگیرنده بیشتر مناطق ترکیه امروزی همواره یکی از قدیمی ترین مناطق مسکونی دنیا بوده که قدمت آن برمی‌گردد به اوایل دوران نوسنگی.
 

ترکیه کنونی در دوران باستان، تحت حکومت دولت شهرهای متعدّدی مانند لودیه و ایونیا قرار داشت. تا اینکه در حدود ۵۰۰ سال پیش از میلاد، این دولت‌ها توسّط کورش بزرگ هخامنشی منقرض شد و ترکیه زیر سلطه هخامنشیان درآمد. پس از یورش اسکندر در سال ۳۳۳ پ.م. آسیای کوچک به دست سلوکیان افتاد. و پس از اندکی رومیان جای آنها را گرفتند.
امپراتوری بیزانس (روم شرقی)

بعدها امپراتوری روم به دلیل وسعت زیاد دچار مشکل شد، تا اینکه در سال ۳۹۵ میلادی امپراتور کنستانتین شهر بیزانتیوم (کنستانتین/قسطنطنیه/استانبول/اسلامبول) را پایتخت خود قرار داد؛ این اقدام مقدّمهٔ تقسیم روم به دو بخش شرقی و غربی شد. از آن پس روم شرقی یا امپراتوری بیزانس، ترکیه کنونی را در دست گرفت. در سال ۴۶۳ هجری قمری، ترکمانان مسلمان سلجوقی به فرماندهی آلب ارسلان به جنگ با امپراتوری بیزانس شتافتند و در ملازگرد، سپاه امپراتور بیزانس، رومانوس چهارم را شکست دادند. بدین ترتیب نیمهٔ شرقی ترکیه به دست سلجوقیان افتاد و زمینه برای مسلمان شدن مردم آن جا و نفوذ زبان ترکی به آن جا فراهم شد. ولی نیمهٔ غربی ترکیه در دست امپراتوری بیزانس باقی ماند.

امپراتوری عثمانی 

 

پس از آن کوچ قبایل ترکمن مسلمان از شرق ایران به آسیای کوچک آغاز شد و این قبایل به تدریج دولتهای کوچک محلی در آنجا تشکیل دادند. یکی از مشهورترین این قبایل، قبیله «قایی» بود که در نزدیکی آنقره (آنکارا) سکونت داشتند. رهبر این قبیله به نام عثمان در سال ۶۷۸ هجری خورشیدی (۶۹۹قمری/۱۳۰۰میلادی) حکومتی تاسیس کرد که به نام خودش عثمانی خوانده شد. از آن پس تا حدود ۱۵۰ سال بعد حکومت عثمانی بیشتر آناتولی را به تصرف درآورد .


در سالهای نخست سده نهم هجری قمری، بایزید ایلدرم (صاعقه) سلطان عثمانی، از تیمور شکست خورد و اسیر شد. تیمور افراد بسیاری را از ترکیه اسیر کرد تا به مناطق دیگر ببرد، ولی به درخواست خواجه علی صفوی آنان را رها کرد و بدین ترتیب این افراد ناحیه شیعه نشین بزرگی را در کشور عثمانی به وجود آوردند و بسیاری از آنان در زمان شاه اسماعیل یکم صفوی به ایران آمدند و جزئی از قزلباش‌ها شدند.

در سال ۸۳۲ ه. خ. (۱۴۵۳میلادی)، سلطان محمد فاتح توانست به زندگی هزار ساله امپراتوری بیزانس (روم شرقی) پایان دهد. فتح درخشان او، تسخیر قسطنطنیه (کنستانتین) پایتخت بیزانس بود، که از آن پس استانبول (اسلامبول) نامیده شد. این فتح مبدا قرون جدید در تاریخ اروپا شناخته شده‌است.

کسی که حکومت عثمانی را به امپراتوری تبدیل کرد، سلطان سلیم یکم ملقب به یاووز (مهیب) بود. وی در اوایل سده نهم هجری قمری به پادشاهی رسید. او در طول پادشاهی ۹ ساله خود شام، مصر، دیاربکر، غرب کردستان، عراق، حجاز (غرب عربستان)، و بخشهایی از بالکان (در جنوب شرق اروپا) را به تصرف درآورد و خود را خلیفه مسلمانان نامید. همچنین او کتاب‌های بسیاری را از مناطق متصرف شده بدست آورد، که اکنون زینت بخش کتابخانه‌های ترکیه‌است. سلطان سلیم یکم در سال ۸۹۳ ه. خ. (۹۲۰ق. /۱۵۱۴م.) شاه اسماعیل یکم را در جنگ چالدران شکست داد.

 

اوج قدرت عثمانی در زمان سلطان سلیمان یکم (قانونی/باشکوه) پسر سلطان سلیم رخ داد. او مناطق بیشتری را به تصرف درآورد و حتی به محاصره وین پرداخت. او در یکی از جنگ‌هایش با شاه تهماسب صفوی، تا سلطانیه نیز پیش آمد. پس از او امپراتوری عثمانی رو به انحطاط گذاشت.

جمهوری ترکیه

آتاترک، بنیانگذار جمهوری ترکیه

امپراتوری عثمانی در جنگ اول جهانی از هم پاشید و مورد تهاجم بریتانیا و متحدانش واقع شد. مصطفی کمال پاشا به دلیل سازماندهی مقاومت ملی علیه دول خارجی قهرمان ملی ترکیه گردید و توانست جمهوری ترکیه را در سال ۱۳۰۲ (۱۹۲۳) بر پایه اصل جدایی دین از سیاست بنا کند و ملقب به آتاترک شد. وی خط لاتین را برای نوشتن زبان ترکی مرسوم کرد و اقدامات بسیاری را برای صنعتی و غربی شدن ترکیه انجام داد و دوره نوینی را در ترکیه به وجود آورد.


بعد از یک دوران تک‌حزبی در سال ۱۳۲۹ (۱۹۵۰) حزب دمکرات از گروه سیاسی مخالف قدرت را بدست گرفت و به تعداد احزاب اضافه شد ولی آزادی سیاسی با دوره‌هایی از کودتاهای نظامیان در سالهای ۱۳۳۹، ۱۳۵۰ و ۱۳۵۹ شکسته شد. در سال ۱۳۵۳ ترکیه با دخالت نظامی خود علیه کودتای یونانیان در قبرس مانع از الحاق قبرس به یونان شد. در سال ۱۳۷۵ باز نیروهای نظامی دولتی را که با برنامه‌های اسلامی روی کار آمده بود، ساقط کرد. از سال ۱۳۶۳ (۱۹۸۴) تاکنون حزب کارگران کردستان و حکومت ترکیه درگیری‌های نظامی بسیاری داشته‌اند که باعث مرگ بیش از ۴۵ هزار تن گردیده‌است. ترکیه در سال ۱۳۲۵ به عضویت سازمان ملل درآمد و در سال ۱۳۳۱ به ناتو پیوست. ترکیه عضو جنبی جامعه اروپا است و اکنون با اجرای اصلاحاتی سعی در تحکیم و تقویت مردمسالاری و اقتصاد خود را دارد تا بتواند مذاکرات برای عضویت در اتحادیه اروپا را آغاز نماید.
مردم و زبان

زبان بیش تر مردم در ترکیه ترکی است ولی در کنار آن زبانهای کردی(بیشتر) و ارمنی در میان گروه‌های قومی استفاده می‌شود. گروه‌های قومی کوچک‌تری چون لازها، زازاها، عربها و چرکس‌ها به تنوّع زبانی و فرهنگی این کشور افزوده‌اند.

کردهای ترکیه بیش تر در جنوب شرقی و شرق کشور زندگی می‌کنند. زبان رسمی این کشور ترکی است. گروه‌های قومی کوچک‌تر در ترکیه عبارت‌اند از آذربایجانی‌ها (شمال شرق)، لازها (شمال)، عرب‌ها (جنوب) و ارمنی‌ها (استانبول).

 
یک مطالعه ژنتیکی در سال ۲۰۰۱ از طریق بررسی هاپلوگروپ‌های دی‌ان‌ای در ترکیه نشان داده که ترک‌ها و کردها در کنار ارمنی‌ها، ایرانیان، یهودیان و لبنانی‌ها و دیگر گروه‌های ساکن سواحل مدیترانه (چه در شرق و چه در غرب) احتمالاً از یک نیای مشترک برخوردارند. نشانه‌ای از شارش ژنی در پی یورش هندواروپایی‌ها در ۱۲۰۰ قبل از میلاد هم مشاهده نشده، پس اینگونه نتیجه‌گیری شده که اگر هم چنین مهاجرتی هم صورت گرفته باشد جمعیت مهاجران نسبت به گروه‌های بومی، همچون هیتی‌ها (از اقوام هندواروپایی آناتولی و خویشاوند لیدیان) و هوری‌ها (از اقوام قفقازی آناتولی و خویشاوند اورارتویی‌ها)، که پیش از ۲۰۰۰ قبل از میلاد هم در منطقه زندگی می‌کرده‌اند، ناچیز بوده‌است. در نتیجه اقوام امروزین ترک، کرد و ارمنی ممکن است از دل همین گروه‌ها در آمده باشند. مطالعه ژنتیکی دیگری هم در سال ۲۰۰۳ نشان داده که ترک‌های آناتولی با وجود خویشاوندی زبانی (در خانواده زبان‌های آلتایی) و همسایگی تاریخی با مغول‌ها ارتباط ژنتیکی خاصی با آنان ندارند. به طوری که میزان اختلاف ژنتیکی ترک‌ها و آلمانی‌ها با سه گروه اصلی مغول به یک اندازه بوده‌است.]
 

    ۰٫۱٪


نخستین قانون اساسی جمهوری ترکیه که در سال ۱۹۲۴ میلادی تهیه شده‌است دین رسمی ترکیه را اسلام تعیین نموده‌است. لیکن در اصلاحات قانون اساسی سال ۱۹۲۸ این ماده قانونی حذف و با تاکید بر جدایی دین از سیاست، ترکیه کشوری با دولت و حکومت سکولار (جدایی دین از سیاست) معرفی گردیده‌است. بنابر آخرین آمار موجود در ترکیه حدود ۹۸ درصد جمعیت این کشور را مسلمانان و ۲ درصد را مسیحیان و کلیمیان و پیروان دیگر ادیان تشکیل می‌دهند.

مسلمانان ترکیه بیشتر پیرو مذهب تسنن می‌باشند که از میان آنها حنفی‌ها بزرگترین گروه به‌شمار می‌آیند که عمدتا در مرکز و غرب ترکیه ساکن هستند. شافعی‌ها با جمعیتی کمتر در مناطق شرقی ترکیه مستقراند و اکثرا کرد هستند. شمار پیروان مذاهب دیگر بسیار کم می‌باشد. روی هم رفته پیروان ادیان در ترکیه به دو قسمت اصلی تقسیم می‌شوند:

الف) پیروان دین اسلام، که خود به چند مذهب تقسیم می‌شود و اهم آنها عبارتند از:

    ۱- حنفی‌ها: جمعیت قابل ملاحظه‌ای از اهل سنت ترکیه را تشکیل می‌دهند.

    ۲- شافعی‌ها: شاخه‌ای از اهل سنت است که پیروان آن را بیشتر کردها تشکیل می‌دهند.

    ۳- پیراوان سایر فرق اهل سنت.

    ۴- علویان که خود به چهار دسته تقسیم می‌شود و بنابر آمار رسمی دولت ترکیه حدود ۱۲ میلیون نفر پیرو دارد.

ب) پیروان ادیان دیگر به‌جز اسلام، که در کل ۲ درصد از جمعیت ترکیه را تشکیل می‌دهند.
موقعیت جغرافیایی
نمایی از استانبول 
 

ترکیه در جنوب باختر قاره آسیا قرار گرفته‌است. منطقه جغرافیایی که ترکیه در آن قرار دارد آناتولی و آسیای کوچک (آسیای صغیر) نیز نامیده می‌شود.

ترکیه پیوندگاه دو قارهٔ مهم آسیا و اروپا است. ترکیه در جنوب خاوری اروپا و جنوب باختری آسیا واقع شده‌است و بین ۵/۳۶ و ۴۲ درجه عرض شمالی و ۲۶ و ۴۵ درجه طول شرقی در نیم کرهٔ شمالی قرار گرفته‌است. سرزمین ترکیه به صورت مستطیلی قابل تصور است که طول آن از شرق تا غرب ۱۶۶۰ کیلومتر و عرض آن به طور متوسط ۵۵۰ کیلومتر است. ترکیه از سه طرف به دریا احاطه شده‌است. از دیدگاه وسعت ترکیه با ۷۸۳٬۵۶۲ کیلومتر مربع سی و پنجمین کشور جهان بشمار می‌آید.


ترکیه شش همسایهٔ آسیایی و دو همسایهٔ اروپایی دارد. کشورهای هم مرز ترکیه عبارت‌اند از: در خاور با ایران ۴۹۹ کیلومتر، جمهوری آذربایجان ۹ کیلومتر، ارمنستان ۲۶۸ کیلومتر، و گرجستان ۲۵۲ کیلومتر؛ در جنوب خاور با عراق ۳۵۲ کیلومتر و سوریه ۸۲۲ کیلومتر؛ در شمال باختر با یونان ۲۰۶ کیلومتر و بلغارستان ۲۴۰ کیلومتر.
ترکیه که زمانی محلی برای افسانه‌ی عاشقانه‌ی بین مارک آنتونی و کلئوپاترا بود، شگفتی‌های طبیعی و ساخته‌ی دست بشر که در آن وجود دارد بوم مناسبی است که بر اساس آن می‌‌‌توان کتاب داستانی از خاطرات را به نگارش درآورد.
 
تصور کنید به گذشته به سال‌های قبل بر می‌‌‌گردید و ماه عسلی را به برکت خدایان یادآوری می‌‌‌کنید، جائیکه در آن شما و عشقتان خلیج طبقه‌ای را در امتداد مدیترانه‌ی فیروزه‌ای در قایقی سنتی و شخصی می‌‌‌پیمائید، غارهای لاجوردی را در آب‌های خارج از مارماریس، کالکان ، یا آلانیا کشف می‌‌‌کنید و در میان فضل رنگارنگ دریا غواصی می‌‌‌کنید، تنها برای استراحت، برای رفع خستگی، از نسیم خنک هوای شب روی عرشه زیر ستاره‌ها لذت می‌‌‌برید.
 
 
عشق همه جاست. آن را دریابید.
 
برای کسانی که عاشق هیجان هستند، هیچ چیز مانند پرواز در بالون هوای گرم بر فراز کاپادوکیه ، پرواز با پاراگلایدر بالای اولودنیز، یا اسب سواری کنار ساحل در پاتارا نیست. تصور کنید در امتداد استخر تراورتن سفید در پاموک ‌‌قلعه قدم می‌‌‌زنید و به دنبال آن وارد استخر مقدس پر حبابی می‌‌‌شوید که در احاطه‌ی ستون‌های رومی قرار دارند. این یعنی لذت خالص.
 
برای خوش ‌‌گذرانی بی سر و صدا و آرام ترکیه ا‌مکانات بی‌نظیری را برای دو نفر ارائه می‌‌‌دهد. درواقع، گاهی اوقات عاشقانه‌ها چیزی جز بهم تابیدن و بافتن نیست. در کاپادوکیه، زوج‌ها گزینه‌های بی ‌‌پایان از عاشقانه ‌‌گی در هتل‌های لوکس داخل غار دارند که در آن پرده‌های ابریشمی آویزانند و صنایع دستی و مبلمان سنتی آناتولی چیده شده است. در مناطق بی‌نظیر تورکوبای بدروم، در چشمه‌های آب ‌‌گرم ایلکای منطقه‌ی چشمه و یا هتل‌های استراحتگاهی لوکس در امتداد سواحل طلایی آنتالیا، زوج‌ها می‌‌‌توانند از ماساژ کومبو در حالیکه که روی ساحل آرام ‌‌بخش دراز کشده‌اند و به تماشای نور خورشید می‌‌‌پردازند لذت ببرند. آیا این تفریحات خیلی ساده هستند؟ محل‌های خصوصی و جداگانه‌ای وجود دارند که در آن‌ها عشق می‌‌‌تراود که کم‌ترین حد آن را هم نمی‌‌‌توانید در استخر خصوصی خود در یکی از هتل‌های پر زرق و برق بدروم، مارماریس، آنتالیا و یا کاپادوکیه پیدا کنید.
 
با این ‌‌حال، در پایان روز، عشق در سادگیست و تجربه‌ای عاشقانه می‌‌‌تواند وعده‌ی غذایی خوشمزه‌ای در یک اسکله در روستای ماهی ‌‌گیری در امتداد مدیترانه باشد که از میان قرن‌ها زیر مرغان دریایی گردان دور مناره‌ی مهتابی استانبول گذر می‌‌‌کنید، چراغ‌های چشمک زن سمت آسیایی را از روی نیمکت پارک در کنار بسفر نظاره می‌‌‌کنید و یا قهوه‌ی ترکی را در طاقچه‌ی میدان هیپودروم استانبول، در مخزن زیرزمینی مجلل یا در برج قرون‌وسطی در قلعه سنت پیتر بدروم نوش جان می‌‌‌کنید.
 
بدون تردید ترکیه مقصدی است که عشق را در همه‌ی ما می‌طلبد؛ اما حقیقت این است که وقتی زوج‌ها عاشق کنار هم هستند، هر کاری می‌‌‌تواند به تجربه‌ای عاشقانه بدل شود؛ بنابراین، دست در دست هم به غروب آفتاب درخشان ترکیه نظاره کنید و خاطرات خود را بسازید.
ترکیه کجاست؟
 
ترکیه از نظر اینکه در دو قاره‌ی اروپا و آسیا قرارگرفته است منحصربه‌فرد است. یونان در سمت راست آن است و 90 درصد جزایر یونان به ترکیه نزدیک‌تر هستند تا یونان.
 
شنیده‌ام ترکیه کشور خیلی زیبایی است، چه چیزی آن را منحصربه‌فرد می‌کند؟
 
از چشم‌انداز و آب و هوای ترکیه گرفته تا غذا، مردم و تاریخ غنی آن، ترکیه کشور تنوع و شکوه و جلال است. از پارو زدن آرامش بخش در دریای مدیترانه تا نگاهی اجمالی به معماری عثمانی باستان، ترکیه گزینه‌های بسیاری برای ایجاد تعطیلاتی ایده‌آل برای شما دارد.
 
منطقه‌ی زمانی در ترکیه چیست؟
 
منطقه‌ی زمانی در ترکیه نقطه‌ی اتصال آسیا و اروپا، یعنیGMT +2 است.
 
موزهها در ترکیه چه زمانی باز و بسته میشوند؟
 
تمام موزهها در ترکیه روزهای دوشنبه بسته هستند و در روزهای دیگر از ساعت 9:00 تا 17:00 برای بازدید باز هستند.
 
مراکز خرید در ترکیه چه زمانی باز می‌شوند؟
 
در ترکیه، مراکز خرید هر روز باز هستند و انواع برندها و خدمات را معمولاً از 10:00 تا 22:00 ارائه می‌کنند.
 
ارز داخلی ترکیه چیست؟
 
لیر ترکیه ارز داخلی جمهوری ترکیه است. مسافران می‌توانند پول نقد خود را در صرافی‌ها و بانک‌ها تبدیل کنند.
 
بانک‌ها در ترکیه چه زمانی باز می‌شوند؟
 
در ترکیه، بانک‌ها از 9:00 تا 17:00 در روزهای کاری در خدمت مشتریان هستند و آخر هفته بسته هستند.
 
آیا می‌توانم از عابر بانک‌ها پول بگیرم؟
 
مسافران می‌توانند با کارت‌های اعتباری خود از عابر بانک‌های ترکیه لیر ترکیه، یورو و دلار بگیرند. اکثر عابر بانک‌ها زبان انگلیسی یا دیگر زبان‌ها را برای راحتی افراد خارجی دارند.
 
آیا می‌توانم از کارت اعتباری خود برای خرید استفاده کنم؟
 
مسافران می‌تواند از کارت‌های اعتباری خود برای تمام خریدها استفاده کنند. با این حال، توصیه می‌شود کمی پول نقد با خود به همراه داشته باشید تا اگر خریدهای خارج از شهر داشتید یا به شهرها و روستاهای کوچک رفتید مشکلی نداشته باشید.
 
البته لازم به ذکر است کارت های اعتباری بانک های ایرانی فقط قابل استفاده در کشور ایران هستند و در کشورهای دیگر قابل استفاده نمی باشند.

آیا می‌توانم با گواهینامه‌ام در ترکیه رانندگی کنم؟
 
خارجی‌ها می‌توانند در ترکیه رانندگی کنند، به این شرط که گذرنامه، گواهینامه‌ی بین المللی و مدارک خودرو را همیشه با خود به همراه داشته باشند. رانندگی در ترکیه در سمت راست جاده است و شبکه‌ پیشرفته‌ی بزرگراهی اجازه‌ی دسترسی آسان به بخش‌های مختلف این کشور را می‌دهد.
 
رانندگی در ترکیه به چه صورتی است؟
 
قوانین ترافیکی در ترکیه مانند قارهی اروپا است؛ رانندگی در سمت راست جاده انجام میشود.
 
چطور می‌توانم به ترکیه بروم؟
 
خطوط هوایی اصلی، هر هفته بیش از 15 پرواز مستقیم از استرالیا به ترکیه دارند. فری چیمنیز تراول(Fairy Chimneys Travel) خطوط هوایی کنتاس(Qantas) و ترکیش(Turkish) را توصیه می‌کند. این سفر یک توقف در سنگاپور و سپس یک پرواز مستقیم تا استانبول دارد.
 
آیا لازم است در طول اقامتم برای تعامل با افراد ترکی صحبت کنم؟
 
انگلیسی زبان خارجی رایجی است که بیش از همه‌ی زبان‌ها در ترکیه صحبت می‌شود. با افرادی برخورد خواهید کرد که می‌توانند انگلیسی صحبت کنند و در شهرهای بزرگ، مراکز خرید، رستوران‌ها و تفریحگاه‌های مخصوص تعطیلات کمکتان کنند و به مشکلی بر نخواهید خورد.
 
چه لباس‌هایی بیاورم؟
 
در ماه‌های تابستان (مرداد و شهریور)، لباس‌های سبک و راحتی بیاورید. برای غروب‌های خنک‌تر شال، سویشرت یا ژاکت سبک توصیه می‌شود. در بهار و پاییز (فروردین و اردیبهشت، مهر و آبان)، لباس‌هایی برای پوشش گرم توصیه می‌شود. لباس‌های پشمی سبک و بارانی با آستر جداشدنی پیشنهاد می‌شود. کفش راحت پیاده‌روی به همراه داشته باشید. اگر می‌خواهید تپه‌نوردی کنید، چکمه‌های روی مچ با کف ویبرام لازم است. شلوار جین و پارچه‌ای قابل قبول است، اما شاید بهتر باشد برای مراسم‌های شب هم لباس مناسب به همراه داشته باشید. بعضی از رستوران‌ها در مناطق شهری مردان را ملزم به پوشیدن کراوات و کت می‌کنند.
 
آیا لباس خاصی برای صومعه یا مسجد لازم است؟
 
در ترکیه، مسلمانان روزی پنج بار به عبادت فراخوانده می‌شوند. پس از بازدید در طول زمان عبادت خودداری کنید. هنگام بازدید از مساجد، بازدیدکنندگان باید کفش‌هایشان را درآورند و احترام بگذارند. در کلیساها و صومعه‌ها، زنان باید پیراهن یا دامن بلند و بلوزهای آستین‌دار (که شانه‌ها و زانوهایشان را بپوشاند) بپوشند. مردان باید شلوار پارچه‌ای و پیراهن بپوشند.
 
آیا اتاق شستن لباس پیدا خواهم کرد؟
 
اتاقهای شستن لباس در دسترس مسافران قرار نخواهند گرفت؛ بنابراین، با خود مواد شوینده بیاورید و آمادگی شستن لباسهایتان در سینک را داشته باشید. خوشبختانه، لباسها در آب و هوای مدیترانهای به‌سرعت خشک میشوند. البته، بعضی از هتل‌ها خدمات لباسشویی ارائه میکنند.
 
چقدر انعام داده می‌شود؟
 
معمولاً به پیشخدمت‌ها، رانندگان، پرسنل هتل، پادوها، رانندگان اتوبوس و راهنماها انعام داده می‌شود. رستوران‌ها 15 درصد انعام روی صورتحساب می‌گیرند. همچنین، معمولاً رایج است 10-5 درصد برای کمک پیش‌خدمت‌هایی که دور میز کارهای عجیب انجام می‌دهند داد. حمل‌کنندگان بار برای هر چمدان انتظار دارند 2 دلار انعام بگیرند. در تورهای سازمان یافته و خصوصی، معمولاً به راهنماها برای هر نفر در هر روز 15-10$ انعام داده می‌شود؛ به راننده‌ها برای هر نفر در هر روز 7-5$ انعام داده می‌شود. راننده‌های تاکسی انتظار انعام گرفتن ندارند.