تایلند

THAILAND   تایلند

با نام رسمی پادشاهی تایلند و نام سابق سیام، کشوری درشبه جزیره هند و چین واقع در جنوب شرقی آسیاست.   تایلند از شمال با برمه و لائوس، از شرق با لائوس وکامبوج، از جنوب با مالزی و خلیج تایلند، و از غرب با برمه و دریای آندومان همسایه‌است.حکومت تایلند پادشاهی مشروطه است و فرمانروای کنونی رامای نهم از سال ۱۹۴۶تاکنون این مقام را به عهده داشته‌است. تایلند  با مساحت حدود ۵۱۳هزار کیلومتر حدود ۶۴میلیون نفر را در خود جای داده‌است. حدود ۷۵درصد مردم قومیت تایی، حدود ۱۴درصد چینی‌تبار، ۳درصد مالایی و بقیه از اقوام کوچکتری چون مون‌ها، خمرها، و طوایف کوه‌نشین متعدد هستند. زبان رسمی کشورتایلندی، پایتخت و همچنین پرجمعیت‌ترین شهر آن بانکوک و مذهب حدود ۹۵درصد مردم بودایی است.


تا سال ۱۹۳۹ نام رسمی این کشور «سیام» بود. از ۱۹۴۵ تا ۱۹۴۹ نیز سیام خوانده می‌شد تا آن‌که با اعلام رسمی دولت نام آن به تایلند تغییر یافت. واژه «تای» در زبان تایلندی علاوه بر نام قوم تای که اکثریت مردم کشور را تشکیل می‌دهند، به معنی «لبخند» نیز هست.
پرچم کشور تایلند از سه رنگ سفید و قرمز و آبی تشکیل شده که رنگ قرمز نماد ملت، رنگ سفید نشان مذهب و رنگ آبی نماد حکومت سلطنتی است.

چون تایلند به دریا نزدیک است بیشتر مواقع دارای یک آب هوای معتدل می‌باشد کشور تایلند در موقعیت استراتژیکی جنوب شرقی آسیا قرار داشته و بسیار حاصلخیز می‌باشد. شمال کشور کوهستانی و دارای جنگلهای بسیاری است و نواحی مرکزی آن پوشیده از شالیزارهای سرسبز برنج است. قسمت غرب و شرق سرزمین دارای باغهای میوه، درختان کائوچو، جنگلهای همیشه سبز و ساحل شنی سفید است. علاوه بر آن دارای جزایر بسیاری است که هر کدام، گویی تصویری از بهشت را برای گردشگران به نمایش می‌گذارد. اما بهترین فصل تایلند از نظر کم بودن گرما و باران در تایلند، بین ماه‌های نوامبر تا فوریه و در فصل سرماست. دمای هوا تایلند در این فصل روزها ۲۸ درجه سانتیگراد و شب‌ها ۱۲ درجه سانتیگراد است و هوا کم ترین رطوبت را دارد. پس از آن فصل گرما آغاز می‌شود که آوریل گرمترین ماه آن است و جشن آب در تایلند نیز به همین دلیل در نیمه این ماه برگزار می‌شود. فصل گرم و خشک در تایلند

     از فوریه (دومین ماه سال ۱۳ بهمن تا ۱۱ اسفند) تا می‌(۱۲ اردیبهشت تا ۱۱خرداد)، میانگین دمای ۳۴ درجه، رطوبت ۷۵ درصد

فصل بارانی و آفتابی در تایلند • از ژوئن(۱۲خرداد تا۱۰تیر) تا اکتبر (۱۰ مهر تا ۱۰ آبان)، میانگین دمای ۲۹ درجه، رطوبت ۸۷ درصد

فصل سرد در تایلند • از نوامبر (۱۱آبان تا ۱۰ آذر)تا فوریه دومین ماه سال ۱۳ بهمن تا ۱۱ اسفند)، میانگین دما تا زیر ۲۰درجه، کاهش رطوبت
 

فصل بارانی و آفتابی در تایلند • در بانکوک معمولا باران زیادی در ماه‌های آگوست (۱۱مرداد تا ۱۰ شهریور) و سپتامبر (۱۱شهریور تا ۹ مهر) می‌بارد و در اکتبر (۱۰ مهر تا ۱۰ آبان)به بیشترین حد خود رسیده و سیلاب‌هایی نیز در شهر جاری می‌شوند.

 

کشور: تایلند
    پایتخت: بانکوک
    وسعت:۵۱۳٬۱۱۵ کیلومتر مربع
    جمعیت: ۶۳٫۴۳۰٫۰۰۰ نفر
    نرخ رشد جمعیت: ۰٫۹۵ درصد
    تقسیمات قومی: ۸۰٪ تایی (نژاد تایلندی) - ۱۰٪ چینی- ۳٪ مالایی و ۷٪ سایر اقوام نظیر خمر، برمه‌ای و سایر اقوام
    شهرهای بزرگ: بانکوک،ناخن راچاسیما، ساموت پراکان، چیانگ مای، خن کائن، نونتابوری
    همسایگان: میانمار، لائوس، کامبوج، مالزی
    آب و هوا: گرم و مرطوب
    محصولات کشاورزی:برنج، کائوچو، تاپیوکا(نوعی گیاه غذایی)،ذرت و نیشکر (تایلند با ۷ میلیون تن *صادرات اولین کشور صادرکننده برنج جهان است)
    منابع طبیعی: چوب، قلع، تنگستن، سرب، آنتیمون، منگنز، آهن، گچ، سنگهای قیمتی، نفت و گاز،
    مذهب: بودایی(۹۰ تا۹۵ ٪)، مسلمان (۴ تا ۹٪)، سایر ادیان ۱ درصد
    زبان: تایی زبان رسمی کشور است. چینی، ملایویی وانگلیسی دیگر زبانهای رایج هستند.
    خطوط راه آهن: ۴۰۷۱ کیلومتر
    بزرگراه‌ها: ۶۴۶۰۰ کیلومتر
    کد تلفن بین‌المللی: +۶۶
    اختلاف زمانی: +۷ ساعت (هفت ساعت جلوتر از زمان مبدا گرینویچ)
    ولتاژ برق: ۲۲۰ ولت - ۵۰ هرتز

شهرها و مکان های دیدنی تایلند

از مرز برمه و لائوس در شمال، کامبوج در شرق تا مالزی در جنوب، کشور تایلند دیدنی و خیره کننده می باشد. از کوهستان های زیبای پوشیده از جنگل در شمال، تا سواحل زیبا و جزایر استوایی در جنوب، با پارک های ملی، حیات وحش و شهرهای باستانی بین شمال و جنوب، این کشور گوناگونی و تنوع زیادی را دارا می باشد.

این کشور به پنج ناحیه تقسیم شده است :

شمال با کوه ها، فرهگ و ماجراجویی

منظره های شکفت انگیز از تپه های پوشیده از جنگل و غوطه ور در مه صبحگاهی، دهکده های زیبا، و فرهنگ متفاوت تایلندی را در این ناحیه می توان مشاهده نمود.

بسیاری از این مناطق در حال حاضر تبدیل به پارک ملی گشته و برای حاظت از حیات وحش مانند فیل ها، ببر ها، و پرندگان گوناگون به منطقه ممنوعه تبدیل شده اند. مناطق بسیاری برای پیاده روی، فیل سواری، قایق سواری در رودخانه، دوچرخه سواری در کوهستان و یا فقط بازدید از مناظر وجود دارد. شمال همچنین یک موقعیت کلیدی در تاریخ مردم تایلند را داراست. در شهر Chiang Mai ، دیوار قدیمی شهر همراه با معابد و مجسمه های قرن 13 میلادی، هنوز پابرجاست، میراثی از شکوه پیشین به عنوان پایتخت پادشاهی Lanna .

تپه های شمالی که از آنسوی تایلند تا برمه در غرب و لائوس در شرق کشیده شده اند، برای ساکنان بومی دهکده های کوچک واقع در آن مرزی را ایجاد نمی کنند.

در دورتر در شمال در شهر Chiang Rai مناطق خوبی برای بازدید از دهکده های قبیله ای وجود دارد. فرهنگ این ناحیه ترکیبی بی نظیر از فرهنگ تایلندی، لائوسی، برمه ای می باشد که در صنایع دستی، موسیقی، لباس ها و طرز زندگی آنها نمایان است. صنایع دستی نقره ای، کاغذ های دست ساز و چتر های نقاشی شده این ناحیه معروف می باشد. در خارج از این شهر صنعتگران ماهر در دهکده ها زندگی می کنند.

شهر Mae Hon Son که در ارتفاعات کوهستانی واقع شده است تقریبا" در تمام سال دارای آب و هوای خنک می باشد. این شهر تا چند سال پیش که برای دسترسی جاده های مناسب نداشت، کمتر مورد توجه قرار داشت ولی اکنون با ایجاد امکانات مناسب دسترسی و هتل های لوکس مکان مناسبی برای گردشگران می باشد.

با 5-6 ساعت رانندگی از Chiang Mai به سمت جنوب شهر باستانی Sukhothai که هم اکنون توسط یونسکو به عنوان میراث تاریخی به ثبت رسیده است قرار دارد. اولین پایتخت تایلند که به شکل وسیعی آسیب دیده اکنون به پارک تاریخی بدل گشته است.

شمال شرق – سنت و تایخ

این ناحیه وسیع که تقریبا" یک سوم از کل کشور را تشکیل می دهد به عنوان Isan شناخته می شود. در این فلات بزرگ برخی از قدیمی ترین باقی مانده های تایلند باستان وجود دارد که شامل فسیل ها و صنایع دوره تمدن برنز مربوط به 4000 تا 7000 سال قبل می باشد. این ناحیه که با کامبوج و لائوس هم مرز می باشد به شدت تحت تاثیر فرهنگ خمر ها و لائو ها قرار دارد که در سازه های معابد و مجسمه ها نمایان است. اگرچه بیشترین تراکم جمعیت پس از ناحیه مرکزی کشور در این ناحیه می باشد ولی پارک های ملی وسیعی با پناهگاه های حیات وحش در آن قرار دارد. شناخته شده ترین آن ها که اولین پارک ملی تایلند نیز می باشد Khao Yai نام دارد که مورد توجه بازدیدکنندگان محلی و خارجی قرار دارد و دارای اقامتگاه های ابتدایی و فعالیت های ماجراجویانه می باشد.

به شمال شرقی تایلند عموما" به عنوان بخش سنتی تایلند با رسوم  قدیمی که در جشن ها و فستیوال ها نمایان است و در هیچ کجای دیگر تایلند دیده نمی شود، نگاه می شود. این مراسم و فستیوال ها شامل جشنواره راکت های آتش بازی رنگی در Yasothon ، و فستیوال قلعه شمعی می باشد. Surin ، محل زندگی تربیت کنندگان فیل ها می باشد و جشنواره سالانه فیل ها به یک جذب کننده گردشگران تبدیل گشته است.

شهر Korat یک پایگاه مناسب برای باقی مانده تمدن خمر ها می باشد، معابد و سایت های تاریخی در اطراف این ناحیه واقع شده اند. در نزدیکی Phimai قرار دارد که برای جشنواره مسابقه قایق سواری مشهور می باشد و در ماه نوامبر هزاران گردشگر را به خود جذب می کند.
شمال شرق همچنین دروازه ای به سمت لائوس می باشد. شهر شلوغ Nong Khai در کنار رودخانه Mekhong که لائوس و تایلند را از هم جدا می کند قرار دارد. افتتاح پل دوستی به گردشگران اجازه بازدید از لائوس و ایسان را می دهد.

ناحیه مرکزی – کاسه برنج

ناحیه مرکزی تایلند به خاطر جذب توریست معروف می باشد که متمرکز بر جاذبه های طبیعی، مکان های تاریخی و البته پایتخت کشور بانکوک می باشد. در غرب تپه های مرزی با برمه قرار دارد، این ناحیه شامل Kanchanburi می باشد که اصالتا" برای کمپ POW و خط آهن مرگ در جنگ جهانی دوم مشهور می باشد و در حال حاضر در حال گسترش اکو توریست با استفاده از ایجاد امکانات قایق سواری در رودخانه کمتر شناخته شده Kwai Noi می باشد. پارک تاریخی Ayutthaya نیز در این ناحیه قرار دارد که شهری بوده است که توسط برمه ای ها در سال 1767 نابود گشته است و ارزش بازدید را دارد.

درست در شمال بانکوک، شبکه قدیمی از کانال ها و راه های آبی هنوز پابرجاست. امکان بازدید از بازار شناور، Ayutthaya  و Kanchanaburi توسط آزانس های گردشگری درون بانکوک مهیا می باشد.

شهر Hua Hin شهری خواب آلود در کنار دریا که دارای سواحل آرام و ساکت می باشد و احتمالا" قدیمی ترین استراحتگاه ساحلی در کشور می باشد که هنوز برای مردم تایلند در اواخر هفته محبوبیت دارد. با بیست دقیقه فاصله شهر Cha Am قرار دارد، استراحتگاه کوچک دیگری که در حال جایگزینی با Hua Hin می باشد. هتل های عالی و غذاهای دریایی خوب نیز در این دو شهر یافت می شود.

ناحیه شرقی – جزیره و جزیره

ناحیه شرقی تایلند که دارای خط ساحلی در امتداد خلیج تایلند می باشد و مجاورت با بانکوک، برای سال ها دروازه ای برای تعطیلات بانکوک بوده است. به فاصله دو ساعت از پایتخت پاتایا قرار دارد که اولین محل رفت و آمد توریست های تایلند می باشد. پاتایا دارای جاذبه های توریستی فراوان مانند مزرعه تمساح ها، دهکده فیل ها، سواحل و جزایر خوب و ورزشهای مفرحی مانند موج سواری، غواصی، ماهیگیری و ... می باشد.

در نواحی دورتر شرقی در اطراف ساحل، نواحی کمتر توسعه یافته وجود دارد. جزیره Ko Samet که در مرکز یک پارک ملی دریایی قرار دارد، یک محل بازدید محبوب برای جوانان تایلندی و توریست های خارجی می باشد. در دورتر جزیره Ko Chang قرار دارد، بزرگترین جزیره پس از پوکت که به تازگی در حال ترقی به وسیله اداره توریست تایلند می باشد و اکنون دارای زیرساخت ها و هتل های بهتری می باشد.

جنوب – سواحل، جزیره ها ....بهشت

در جنوب تایلند سواحل زیبا، جزایر استوایی، و بعضی مناظر بی نظیر وجود دارد. نوار باریک ناحیه جنوبی دارای سواحل زیبا و عالی در دو سمت می باشد. در مابین سواحل جنگل های انبوه و پارک ملی قرار دارد.

در طول بیست سال اخیر با احداث جاده های جدید و قایق های بتر و پرواز های مستقیم بیشتر به جزایری مانند پوکت و سامویی توریست های بسیار بیشتری به این نواحی سفر می کنند. بیشتر هتل ها و امکانات در این دو جزیره متمرکز شده اند.

در ساحل غربی دریای Andaman قرار دارد که جزایر Phuket, Phi Phi , Similan و استان خیره کننده Krabi در آنجا واقع است. کل منطقه یکی از زیباترین جزایر، سواحل، جنگل های استوایی و آب های زلال را شامل می شود.

چندین پارک ملی دریایی در دریای Andaman وجود دارد و جزایری مانند Ko Lanta و Racha در آن واقع هستند.

آنسو در شرق در خلیج تایلند، جزیره Samui و پارک ملی دریایی Ang Thong قرار گرفته است و صدها جزیره کوچک با سواحل آرام.

در نواحی جنوبی تر، استان Trang  قرار دارد که از نظر کشاورزی بسیار غنی می باشد و دارای جنگل های درون جزیره زیبا برای اکتشاف می باشد. در جنوب تر جزایر مرزی با مالزی مانند Tarutao قرار دارد و جزیره Muk که هنوز به اندازه کافی توسعه نیافته است ولی احتمالا" طی چند سال آینده شاهد توسعه آن خواهیم بود.