قبرس اروپایی

قبرس CYPRUS

کشور قبرس سومین جزیره بزرگ دریای مدیترانه می باشد و در محل تلاقی قاره های آسیا، اروپا و آفریقا واقع است. این جزیره به نام "جزیره عشق" نیز خوانده می شود. از سال 1974 این جزیره به دو بخش ترک نشین و یونانی نشین تقسیم شده است. از بخش یونانی نشین جزیره با عنوان "قبرس اروپایی" نام برده می شود.

قبرس اروپایی همان بخش یونانی نشین قبرس از بهار سال 2004 به عضویت اتحادیه اروپا درآمده است و واحد پولی آن از ژانویه 2008 به یورو تغییر یافته است. بخش اروپایی قبرس از رشد اقتصادی بالایی برخوردار است واقتصاد آن بیشتر مبتنی بر صنعت خدمات و گردشگری است. بخش ترک نشین قبرس اقتصادی بسته دارد و بر اساس آمار منتشره در دائرة المعارف ملل: درآمد سرانه مردم در بخش ترک نشین تنها حدود یک سوم درآمد سرانه مردم در بخش اروپایی نشین است.

برخورداری از آب و هوای بسیارعالی معتدل مدیترانه ای، مناظر طبیعی زیبا، هوای پاک و از همه مهمترمردمان بسیار خونگرم، زندگی در این کشور را دلپذیر ساخته است. دوزبانه بودن جامعه (انگلیسی و یونانی)، امنیت اجتماعی و قانونمندی بسیار بالا، تاریخ غنی و مشترکات فرهنگی و تاریخی یونانیان و ایرانیان پذیرش محیط را آسان می کند همچنین شمار بالای خارجیان مقیم قبرس احساس غربت را دور می سازد.

آب و هوا ی قبرس اروپایی:


قبرس در طول سال از 340 روز آفتابی برخوردار است و یکی از سالمترین و بهترین شرایط آب و هوایی را در میان کشورهای اتحادیه اروپا دارد. تابستان از ماه "می" آغاز و تا ماه "اکتبر" ادامه می یابد.


فاصله شهرهای اصلی از فرودگاه بین المللی لارناکا

شهرهای اصلی قبرس به ترتیب بزرگی عبارتند از:

1.       نیکوزیا (پایتخت قبرس) جمعیت 186000 نفر- فاصله تقریبی از فرودگاه لارناکا: 46- 50 کیلومتر.

2.       لیماسول جمعیت 143000 نفر- فاصله تقریبی از فرودگاه لارناکا: 67.19- 73.04  کیلومتر.

3.       لارناکا  جمعیت 64000 نفر- فاصله تقریبی از فرودگاه لارناکا:  5.34- 5.8 کیلومتر.

4.       پافوس جمعیت 40000 نفر- فاصله تقریبی از فرودگاه لارناکا: 127.58- 138.68 کیلومتر.