آفر تور تفلیس گرجستان

فایل pdf
تابستان 98
آتا
تعداد بازدید : 1594
بروزرسانی : 1398/2/16
تاریخ انقضا : 1401/12/28
شهر(ها) : تفلیس ,
کشور(ها) : گرجستان ,

آفر تور تفلیس گرجستان 

قیمت
تفلیس 890
 

 
 
 
 
*خدمات تور: 
اقامت در هتل ، ترانسفر فرودگاهی، بیمه مسافرتی ،لیدر فارسی زبان
 
    * توضیحات:
پرواز چارتر وهتل گرانتی می باشدو در صورت کنسلی سوخت کامل میگردد.
پرداخت 60% مبلغ تور هنگام ثبت نام الزامیست.


معرفی اجمالیکشور گرجستان:
گرجستان مقصدی در میانه آسیا و اروپا و در نزدیکی کشور عزیزمان ایران است . در این چند سال اخیر یکی از مقاصد محبوب ایرانیان گرجستان می باشد گُرجِستان کشوری است در قفقاز که بین دریای خزر و دریای سیاه قرار گرفته است . مردم بومی گرجستان،مردم گرجی مسیحی ارتدکس و پیروکلیسای ارتدکس گرجی هستند. گرجی‌ها به زبان گرجی سخن می‌گویند که زبان رسمی کشور گُرجِستان است و با الفبای گرجی نوشته می‌شود که یکی از چهارده الفبای موجود در جهان می‌باشد. فرهنگ غالب گرجستان فرهنگ مردم گرجی است که عنصر اصلی فرهنگ قفقاز بوده و وجوه مشترکی نیز با فرهنگ‌های سایر اقوام قفقاز داراست. فرهنگ گرجستان جزو غنی‌ترین فرهنگ‌های دنیاست.
زبان گرجستان  :
زبان رسمی مردم کشور گرجستان زبان گرجی است. این زبان یکی از زبان های قفقازی بوده و از خانواده زبان های کارتولی (زبان قفقازی جنوبی) می باشد. همچنین زبان گرجی یکی از 14 زبانی است که دارای الفبا هستند.
 
واحد پول گرجستان :
لاری واحد پول کشور گرجستان است که علامت اختصاری آنGEL می باشد. هر لاری به 100 تتری تقسیم می شود. نام لاری یک واژه گرجی باستانی به معنای دارای و گنج می باشد درحالیکه تتری یک اصطلاح پولی به معنای سفید است که توسط پادشاهی کولخیس (کشوری باستانی در غرب قفقاز) در قرن ششم پیش از میلاد استفاده می شد. اسکناس های لاری متشکل از 1، 2، 5، 20، 50، 100، 200 و 500 لاری می باشد که از اسکناس های 200 و 500 لاری به ندرت استفاده می شود. همچنین سکه های لاری نیز شامل 1، 2، 5، 10، 20 و 50 تتری و 1 و 2 لاری است.
 
بدون ویزا  به گرجستان سفر کنید:
از بهمن ۱۳۹۴، شهروندان ایرانی می توانند بدون دریافت روادید در مبدا، به گرجستان سفر کنند. همچون سفر به ترکیه، به محض ورود در مرزهای این کشور، مهر ورود به این کشور در گذرنامه شما ثبت خواهد شد. با مهری که در گذرنامه شما برای گردشگری کوتاه مدت در این کشور درج می شود، قادر خواهید بود تا ۴۵روز در این کشور اقامت کنید.
 
حمل و نقل عمومی در گرجستان  :
برای رفت و آمد بین شهرها، می‌توانید از قطار و مینی‌بوس‌هایی تحت عنوان marshrutkaاستفاده کنید. برای کاهش هزینه‌های خود در صورتی که گروهی سفر می‌کنید، می‌توانید وسایل حمل و نقل اختصاصی کرایه کنید. هزینه‌ی مینی‌بوس‌ها برای سفرهای بین شهری بین ۱۰تا ۲۵لاری و برای سفرهای داخل شهری کمتر از  ۷لاری است.
 
تلفن همراه در گرجستان:
تمام خطوط ایرانی در گرجستان رومینگ میشوند. سیمکارت موبایل در گرجستان رایگان است و به کلیه مسافران ارائه می شود، فقط باید آن را شارژ نمائید. شارژ سیمکارت های گرجستان از طریق دستگاه های(Pay Box) در خیابانها و مراکز خرید تفلیس و سایر شهرها، براحتی ممکن است. با سیمکارت های گرجی، هزینه تماس با ایران کمتر از خطوط رومینگ معمولا محاسبه میشود. ضمناً اینترنت و وای فای رایگان و پرسرعت در تمام خیابان های اصلی تفلیس و مراکز خرید و هتل های گرجستان موجود است.
شهر تفلیس پایتخت  گرجستان:
شهر تفليس پايتخت گرجستان بزرگترين پرجمعيت ترين و مهمترين شهر اين كشور مي باشد. در گذشته نام رسمي شهر تيفليسTiflis بود و در مكاتبات اداري به اين نام خوانده مي شد.تفليس كه در مسير جاده ابريشم واقع شده است همواره يك پل ارتباطي ميان شرق و غرب بوده است. از نظر جغرافيايي تفليس هم عرض استانبول در تركيه مي باشد. از نظر ناهموار بودن تفليس را به يك سالن آمفي تئاتر تشبيه كرده اند.تفليس داراي آب و هوايي معتدل و نيمه مرطوب است.تفليس يك شهر چند فرهنگي مي باشد. بيش از يكصد گروه قومي در اين شهر زندگي مي كنند. پس از گرجيها، ارمني ها و آذري ها حضور چشمگيري در اين شهر دارند. درمورد ساير اقوام نيز مي توان از روس ها، اوكرايني ها، يوناني ها، ژرمن ها ، يهودي ها ، آشوري ها ، كرد ها، اوستيايي ها و آبخازي ها نام برد.معماري شهر تفليس همچون تاريخ و فرهنگ آن از تنوع زيادي برخوردار است.
در بخش هايي از شهر كه به تفليس قديم معروف است، آثاري از معماري اسلامي و خاور ميانه اي را مي توان مشاهده كرد.مترو يك وسيله جابجايي مهم در شهر تفليس است. مترو تفليس با توجه به قدمت آن يكي از جاهاي ديدني اين شهر هم محسوب مي شود. ساخت اين مترو از سال ۱۹۵۲آغاز شد و در سال ۱۹۶۶پايان يافت.
 
کلیساهای شهر تفلیس گرجستان:
كليساي سمباSameba Cathedral : مرتفع ترين بناي مذهبي شهر تفليس است با ارتفاع ۸۵متر.محوطه بسيار بزرگي دارد كه شكوه و عظمت خاصي را ايجاد كرده است.
 
نقاط ديدني تاريخي و گردشگري تفلیس
ميدان آزادي و خيابان روستاويلي:ميدان آزادي كه پيشتر ميدان لنين نام داشت پس از انقلاب رز آزادي نامگذاري شد. خيابان روستاويلي كه از ميدان آزادي آغاز مي شود يكي از خيابانهاي ديدني تفليس است.
 
متاتسمينداMtatsminda يا كوه مقدس:اينجا آرامگاه بسياري از نويسندگان، هنرمندان و قهرمانان تفليس است. كليساي پدر داود و پارک بازی متاتسمیندا نيز در آن قرار گرفته است.
حمام هاي سولفورSulfur baths:حمام‌های گوگرد مشهور تفلیس در آبانتوبانی قرار دارند و سفر به این شهر بدون حمام کردن در یکی از چشمه‌های آب‌معدنی طبیعی محله‌ی آبانتوبانی که به گفته‌ی اهالی شهر خواص درمانی و شفابخش دارند، کامل نیست. گرمابه‌های این محله، بخش‌های عمومی و خصوصی دارند و با پرداخت مبلغ بیشتر می‌توانید از یک ماساژ حرفه‌ای نیز لذت ببرید.
مسجد دومحراب :در سال 1958ميلادي و در زمان كمونيسم برای احداث پل متخي بر روي رود کر مسجد شیعیان تفلیس را که به دستور سلطان صفوی ساخته شده بود تخریب کردند.پس از تخریب مسجد، شیعیان با مراجعه به مفتی سنیها از او خواستند که تدبیری بیندیشد. با موافقت سنی ها مسجد سنی ها را با پرده دو قسمت کردند و قسمتی در اختیار شیعیان قرار گرفت و در آن قسمت محراب جدیدی احداث شد. اکنون این مسجد تنها مسجد دو محرابی در جهان اسلام است.
 
آتشكده :بناي اين آتشكده مربوط به دوره ساسانيان مي باشد.
 
باغ گياهشناسيBotanical Gardens:قديمي ترين باغ گياهي در منطقه قفقاز است.
 
موزه هاي مختلف  :در دوران شوروي سابق تفليس جزو ۴شهر برتر از نظر موزه ها در كل اتحاد شوروي در نظر گرفته مي شد. از موزه هاي معروف اين شهر مي توان موزه هنر هاي زيباShalva Amiranashvili Museum of Fine Arts است كه در آن آثار نقاشان ايراني مربوط به قرن هجدهم را نيز مي توان مشاهد كرد.
موزه جاناشياJanashia Museum of Georgiaهم مربوط به آثار هنري دوران اوليه مسحيت ؟در گرجستان است.
موزه تاريخ تفليسThe Tbilisi History Museumمحل مناسبي است براي علاقه مندان به تاريخ اين شهر.
موزه باستاشناسي تفليسThe Tbilisi Archaeological Museumكه در سال ۱۹۸۸توسط باستانشناس گرجي رستم آرامشويليRostom Abramishvili بنا شده است مربوط به آثار حفاري هاي انجام شده در اطراف شهر تفليس است و برخي از قديمي ترين اشياء برنزي جهان در اين موزه نگهداري مي شوند.
کلیسا متخی :کلیسا متخی یکی دیگر از جاذبه های باستانی و معروف تفلیس است که قدمتش به قرن دوازدهم میلادی بر می گردد. این کلیسا که در لبه صخره ایِ رود کر ساخته شده، به نوعی قلعه و اقامتگاه تزارهای گرجی محسوب می شد. در زیر گنبد این صومعه، نخستین شهید گرجی، سنت شوشانیک به خاک سپرده شده است.
بازار درای بریج :یکی از قدیمی ترین پل های شهر تفلیس، پل درای یا(Dry Bridge) است که بیش از ۱۶۰سال عمر دارد. به این دلیل نام این پل را این گونه انتخاب کرده اند، که قسمتی از رود کر در بخش پایینی آن خشک شده بود. البته امروزه پل درای تفلیس به سبب روز بازاری که هر روزه بر این پل برگزار می شود، شهرت دارد و گردشگران و شهروندان بسیاری به سراغ آن می روند.
روز بازار درای بریج، از آن بازارهای محلی شلوغ و دوست داشتی است که در تمام هفته می توانید به آن مراجعه کنید و ساعت ها شما را مشغول خودش می کند. انواع و اقسام سوغاتی های محلی و دست ساز، انواع جواهرات، ظروف نقره ای، شیشه ای، خنجر و حتی یادگاری هایی از جمهوری شوروی را می توانید در این بازار بیابید. بهترین زمان برای مراجعه به روز بازار درای بریج، آخرهفته هاست.
 
شهر باتومی گرجستان:
باتومی شهری است گرم و پرباران اما نه به گرمی و پربارانی مناطق استوایی. از اواسط بهار تا اواسط پاییز ممکن است بتوان در ساحل دریا شنا کرد، این بستگی دارد به اینکه هوا چه میزان آفتابی یا بقول هواشناسها پایدار باشد. بیشتر گردشگران اواسط تابستان را برای سفر به باتومی ترجیح میدهند.
نقاط ديدني تاريخي و گردشگري باتومی شامل:
ساحل دریا و بلوار اصلی شهر از پرطرفدارترین جاهای دیدنی هستند. قلعه باستانی گونیو آپاپساروس، آبشار ماخونتستی Makhuntseti، باغ گیاه شناسی، آبگاه دلفینها، آکواریوم باتومی، مسجد قدیمی، کلیساهای ارتودکس و ارمنی و کاتولیک، پارک آبی، پارک ۶می و دریاچه نوریگلی Nurigeliو خیلی جاهای دیدنی دیگر هم منتظر بازدید مسافران باتومی هستند.سوپر مارکت گودویل جای مناسبی برای خرید خواربار و مایحتاج روانه است. در بازارچه های سنتی شهر هر کالای را ممکن است پیدا کنید. بازار اصلی و سنتی شهر هم خوپا بازار نام دارد. همچنین رستوران و کافه های باتومی محل مناسبی برای گذراندن لحظاتی ناب می باشد,در محدوده بلوار و اطراف آن کافه ها و رستورانهای مختلفی را پیدا میکنید.البته که قیمتها در اینجا از قسمتهای دیگر شهر گرانتر است. رستوران سانرمو San Remoدر کنار آب خیلی معروف است و گاهی هم بسیار شلوغ میشود.
باید اعتراف کرد که سواحل زیباتری در سرتاسر دنیا وجود دارد اما باتومی و ساحل دریای سیاه حال و هوای خاصی دارد. فاصله دریا و کوه در این ساحل بسیار کم است. شما می توانید به اسکی بروید و دو ساعت بعد در ساحل استراحت کنید.
اقلیم باتومی جنب حاره می باشد و آب و هوای بسیار خوبی حتی در فصل زمستان دارد. شهر باتومی بناهای تاریخی زیبایی نیز دارد. خانه سفید و فانوس اسکندر از مهترین بناهای تاریخی این شهر می باشد. سواحل باتومی جایگزین مناسبی برای سواحل مدیترانه ای فرانسه می باشند. هتل های لوکس، ساحل زیبا و نورپردازی های خیره کننده در سرتاسر شهر دیده می شود. جوانان برای سرگرمی یا استراحت به تفریحگاه های ساحلی می روند و در برنامه های شبانه شرکت می کنند.
از تفلیس به باتومی ۴۰دقیقه و از تفلیس به کوتایسی ۳۰دقیقه خواهد بود. از همه شهرهای گرجستان، اتوبوس و قطار و خودرو شخصی و اجاره ای برای عزیمت به این دو مقصد وجود دارد.
مقصد های باتومی گردی عبارتند از: پارک دلفین‌ها، باغ گیاه‌ شناسی، تله‌ کابین آرگو، پارک آبی، آکواریوم، کلیسا ها و پل‌های تاریخی، گوشه‌ ای از دیدنی‌ های باتومی هستند. در موزه‌ی باستان‌شناسی و موزه‌ی هنرهای زیبا می‌ توانید با تاریخ، فرهنگ و هنر گرجستان آشنا شوید.
 
 
غذاهای گرجستان:
کشور گرجستان، به دلیل قرارگرفتن در ناحیه‌ی جغرافیایی منحصربه‌فرد از تنوع آب و هوایی شگفت‌انگیز، پوشش گیاهی و جنگلی فوق‌العاده و مناطق کوهستانی بی‌نظیری برخوردار است. مردم این سرزمین از رژیم غذایی بکر و تحسین‌برانگیزی پیروی می‌کنند که باعث شهرت و محبوبیتی جهانی شده است.
رژیم غذایی مردم این کشور و هرآنچه که به مسائل آشپزی مربوط است، نشات گرفته از فرهنگ غذایی مردم قفقاز جنوبی، آسیا و سواحل دریای سیاه است. ساکنین بخش غربی کشور گرجستان تحت تاثیر رژیم غذایی مردم کشور ترکیه و در قسمت شرقی این کشور، رژیم غذایی متاثر از مردم کشور ایران مورد استفاده قرار می‌گیرد.
هر وقت خواستید طعم واقعی خینکالی را با بهترین کیفیت و نازل ترین قیمت امتحان کنید حتما به رستوران خینکلیس تسنتری که بیش از پنجاه سال قدمت دارد سر بزنید و در آن جا خینکالی غذای معروف گرجی که با آرد ذرت و گندم و گوشت درست میشود را امتحان کنید.ضمنا در این رستوران کباب گرجی ( کارتولی کابابی) را حتما در منوی سفارش خود داشته باشید.
 
شیوه های سفر زمینی به گرجستان:
سفر زمینی به گرجستان از ایران به سه طریق از سه کشور آذربایجان ؛ ترکیه و ارمنستان قابل انجام است:
 
از طریق آذربایجان:مسافران از طریق مرز زمینی بیله سوار و یا آستارا وارد جمهوری آذربایجان شده و پس از عبور از جاده های این کشور از طریق مرز زمینی« تسیتل خیدی – پل قرمز» وارد گرجستان می شوند. مسیر زمینی از آذربایجان به دلیل کوهستانی نبودن و مسافت کمتر مناسب و به جهت استاندارد نبودن و خراب بودن جاده نامناسب است.
اگر ویزای آذربایجان را دریافت کردید، در صورتی که بخواهید برای بازگشت هم از این کشور استفاده کنید ویزای دو بار ورود باید دریافت کنید.
 
از طریق ارمنستان  : مسافران از طریق مرز جلفا یا نودوز وارد ارمنستان شده و پس از عبور از جاده های کوهستانی ارمنستان، از طریق مرز ساداخلو وارد گرجستان شوند. این مسیر به دلیل کوهستانی بودن بخصوص در زمستان و عدم استاندارد بودن جاده نامناسب اما از نظر مسافت نزدیکتر و مناسب است.البته در صورتی که از ارمنستان برای بازگشت هم استفاده میکنید، ویزای دو بار ورود نیاز است.
 
از طریق ترکیه:  پس از خروج از مرز بازرگان که تا تفلیس ۷۰۰کیلومتر فاصله دارد، به سمت گرجستان حرکت میکنید که میتوانید از یکی از سه مرز ورودی گرجستان استفاده کنید. مرز واله به تفلیس؛ سارپی به باتومی و پوسوف به آخلسیخه نزدیک است.
توجه کنید که برای ورود با وسیله ی شخصی به ترکیه بیمه کردن وسیله نقلیه توسط یکی از شرکت های ترکیه ای الزامی است؛ شعب چند شرکت بیمه در شهر مرزی ماکو در ایران فعال است. وجود جاده های نسبتا خوب و بدون ویزا بودن برای ایرانیان مناسب و پر پیچ و خم بودن راه و الزامی بودن بیمه نامناسب است.
ذکر این نکته ضروری است که پس از ورود به گرجستان؛ ایمنی و استاندارد بودن جاده های این کشور را احساس خواهید کرد و سرعت مجاز، ۱۲۰کیلومتر در ساعت خواهد بود.
 
اطلاعات ضروری
اختلاف ساعت با تهران: گرجستان در منطقه‌ی زمانیGMT +4 قرار گرفته و نیم ساعت از تهران جلوتر است.
زبان رسمی گرجستان  : زبان گرجی
واحد پول گرجستان: لاری(ლ) (GEL)
نوع برق شهری: برق شهری در گرجستان ۲۲۰ولت و ۵۰هرتز است و دوشاخه‌ها و پریزها از نوع Cهستند
کد کشور گرجستان+ : ۹۹۵
شماره‌های اضطراری: شماره اضطراری سراسری برای تماس با پلیس، آتش‌نشانی و آمبولانس در گرجستان، ۱۱۲است.
جهت رانندگی: راست
فرودگاه‌های بین‌المللی گرجستان:    فرودگاه بین‌المللی باتومی,  فرودگاه بین‌المللی تفلیس
 
چند نکته جالب در مورد گرجستان که کمتر شنیده اید !
گرجی ها به کشور خود، گرجستان نمی گویند: گرجی ها کشور خود را ساکراتوِلو (Sakratvelo) می نامند. این اسم از دو بخش تشکیل شده: کارتوِلیKartveli  که به ساکنین منطقه مرکزی گرجستان یعنی کارلی- ایبریا (Karli-Iberia) اشاره دارد و سیرکومفلکس sa-o، که یک عبارت جغرافیایی معمول برای نشان دادن زمینی است که در آن کارتولی زندگی می کند. مشخص نیست که نام انگلیسی گرجستان یعنی "Georgia" از کجا آمده است. البته یک نظریه وجود دارد مبنی بر اینکه سنت جورج، ولی نعمت مقدس گرجستان است و بنابراین مصلحان مسیحی در قرون وسطی نام او را برای این کشور انتخاب کرده اند.
 
گرجستان مهد شراب سازی دنیاست: در گرجستان بیش از 8 هزار سال است که صنعت شراب سازی مشغول فعالیت می باشد. به همین دلیل به گرجستان زادگاه و مهد مشروبات لقب داده اند. درست کردن شراب به این صورت است که آب انگور را در کوزه های سفالی به نام Qvevriمی ریزند و بعد این کوزه ها را زیر زمین دفن می کنند تا بعد از مدتی تبدیل به شراب شوند. روش سنتی شراب سازی در گرجستان در فهرست یونسکو و در لیست "میراث ملموس فرهنگی بشریت" به ثبت رسیده است.
 
به غیر از گرجی ها هیچکس نمی تواند به زبان آنها صحبت کند: زبان گرجی در بین 14 زبان منحصر بفرد دنیا قرار داشته و الفبای خودش را دارد. حروف الفبای گرجی از زمان پیدایش به سه شکل مختلف استفاده می شد؛ نوشوری (Nuskhurt) آسومتاریولی و مخدرولی. در حال حاضر الفبای رسمی گرجی، مخدرولی می باشد که از 33 حرف تشکیل شده است.
 
گرجستان مرتفع ترین مناطق مسکونی دائمی در اروپا را دارد: روستاهای بوچورنا و اشگولی گرجستان مرتفع ترین مناطق مسکونی دائمی در اروپا هستند که به ترتیب ارتفاع آنها 2345 و 2100 متر بالاتر از سطح دریا می باشد. هر دو روستا جزو مناطق کوهستانی می باشند که تابستان های کوتاه و زمستان های طولانی و پر از برف و سرما دارند.
 
نام تفلیس برگرفته از یک کلمه گرجی به نام گرم می باشد: نام پایتخت گرجستان؛ تفلیس، به چشمه های آبگرم طبیعی ربط دارد که در طول شکار پادشاه واختانگ گورگاسالی در قرن پنجم بعد از میلاد کشف شدند. کلمه "tbili" در گرجستان به معنی گرم است درحالیکه "Tbilisiرا باید مکان گرم ترجمه کرد.
 
سوغاتی های خاطره انگیز گرجستان :
خرید سوغاتی یک بخش جدانشدنی لذتبخش،فرح بخش و جدانشدنی از همه ی سفر هاست که اغلب انتخاب و خرید سوغاتی  برای مسافران تبدیل به چالشی سخت و در عین حال جالب و سرگرم کننده می‌شود. گرجستان هم مانند هر منطقه گردشگر‌پذیر تولیدات، صنایع دستی و تنقلات خاص خود را دارد که از میان آنها می توانید سوغاتی مورد نظر خود را به رسم یادبود از کشور گرجستان تهیه کنید ولی نکته ی مثبت در تور گرجستان اینست که گرجستان سوغاتی های متنوع و زیاد و زیبایی دارد و با توجه به موقعیت جغرافیایی خاک حاصل خیز امکان کشت انگور موجود بوده و در پی آن کارخانه های نوشیدنی زیادی در گرجستان وجود دارد و بسیار هم معروف است و گردشگران خارجی که ممنوعیتی برای شرب این گونه نوشیدنی ها ندارند به عنوان معروف ترین سوغات از نوشیدنی های گرجستان خریداری می کنند.
انواع سوغاتی های گرجستان عبارتند از:
پاپاخی؛ کلاهی است پشمالو از جنس پشم گوسفند
تکا؛ پشم ریسیده گوسفند به صورت نمد و مناسب روزهای سرد با کاربرد کت و عبا،کفش روفرشی و حتی زیور آلات نمدی
چورچخلا؛ خوراکی محلی خوشمزه‌، مقوی ومعروف  گرجستان
تیکلپی؛ نوعی لواشک میوه‌ای خانگی
عسل مرغوب،بادام زمینی وکره بادام زمینی مرغوب
فرش و گلیم های با معماری زیبا با رنگ آمیزی منحصر به فرد
انواع مجسمه های فلزی و چوبی، انواع ظروف سفالی
نوشیدنی گرجستان که به دلیل موقعیت جغرافیایی این کشور و دارا بودن درههای حاصلخیز مناسب کاشت انگور
جام نوشیدن شراب وایکینگ ها که از شاخ گاو و بزکوهی
قاشق های تزئینی از جنس نقره
شقاب های رنگارنگ با نقوشی از شهر تفلیس و کشور گرجستان