پذیرش تحصیلی کانادا

1398
تعداد بازدید : 411
بروزرسانی : 1398/8/9
تاریخ انقضا : 1401/12/12
شهر(ها) : تورنتو ,
کشور(ها) : کانادا ,

پذیرش تحصیلی کانادا

کشورهای آمریکای شمالی یکی از مهم‌ترین مقاصد برای مهاجرت ایرانیان هستند. افراد زیادی علاقه به کار و تحصیل در کانادا دارند چون شرایط زندگی در این کشور از وضع مطلوبی برخوردار است و از طرفی اقدامات نژادپرستانه در آن نسبت به ایالات متحده کم‌تر است، همچنین اقتصاد کانادا به شدت پویا است و احتمال بیکار ماندن در این کشور بسیار کم است. اما این موارد دلایل محکمی برای مهاجرت تحصیلی به کانادا نیستند.

 

 تحصیل رایگان در کانادا

بورسیه تحصیلی در کانادا به شکل مطلق به معنای تحصیل رایگان نخواهد بود. مطمئنا با شنیدن نام بورسیه تحصیلی ذهن شما سمت اسکالر شیپ و کمک های مالی برای تحصیل خواهد رفت.

اما بورسیه تحصیلی در کانادا به این معنا نیست. بورسیه در این کشور به منظور آسان کردن تحصیل و بی دغدغه بودن افراد در جریان تحصیل در این کشور است.

برای اینکه شرایط و لوازم بوسیه تحصیلی و تحصیل رایگان در کانادا را بشناسیم باید همه جوانب را بررسی کنیم.

بورسیه تحصیلی در کانادا می تواند به برخی از موارد درسی یا تمام آن تعلق بگیرد این امر به سیاست های دانشگاه و بنیاد GAC مسئول ارائه و پشتیبانی بورسیه در امور دانشجویان بین الملل است  بستگی دارد.

نکته جالب این جاست که بورسیه در کانادا بر خلاف دیگر کشورها به رتبه ی علمی شما بستگی ندارد.

بلکه تعلق گرفتن آن بر مبنای تمکن مالی افراد است.

البته افرادی که از لحاظ علمی نخبه هستند اما توانایی پرداخت هزینه های دانشگاه و زندگی را ندارند می توانند از این بورسیه ها استفاده کنند.

 

بورسیه تحصیلی درکانادا

اولین چیزی که در مورد تحصیل در کشورهای خارجه بررسی می‌شود، زبان این کشورها و میزان تسلط دانشجویان به این زبان است. هرکدام از ایالت‌های کانادا به زبان انگلیسی یا فرانسه صحبت می‌کنند و این دو، زبان‌های اصلی کشور کانادا به حساب می‌آیند

می‌آیند.

در کشور کانادا بورسیه‌های تحصیلی متنوعی برای متقاضیان در نظر گرفته شده است. این بورسیه‌های در سه دسته‌ی کلی Scholarships، grants و bursaries قرار می‌گیرند.

Scholarship یا fellowship  شامل بورسیه‌های در نظر گرفته شده برای دانشجویان بین‌المللی می‌شوند. از آن‌جایی که این بورسیه‌‌ها به دانشجویان مستعد ارائه می‌شوند، لازم است برای اخذ آن‌‌ها شرایط لازم مانند معدل بالا، مقاله و روزمه‌ی قوی داشته باشید. وابسته به دانشگاه ارائه دهنده‌ی این دسته از بورسیه‌ها ممکن است لازم باشد مدرک آیلتس یا GRE زبان را ارائه دهید. این بورسیه‌ها معمولاً توسط منابع دولتی، شرکت‌های خصوصی (با اعمال شرایط خاص برای دانشجو) و یا خود دانشگاه‌ها اعطا می‌شوند.

بورسیه‌های grants و bursaries برای دانشجویانی که از وضع مالی خوبی برخوردار نیستند در نظر گرفته شده است. در این نوع بورسیه‌ها معمولاً شرایط علمی دانشجو در نظر گرفته نمی‌شود. البته نکته‌ای که وجود دارد این است که این نوع بورسیه‌ها به ندرت در اختیار دانشجویان بین‌الملل قرار می‌گیرند.

بورس ونیه

این بورس تحصیلی کانادا همه ساله به 500 دانشجویان دکترای داخلی یا بین‌المللی اعطا می‌شود و مبلغ آن سالی 50 هزار دلار است.

بورس ترودو

این بورسیه نیز متعلق به دانشجویان دکترا است و سالانه به 15 دانشجوی این دوره داده می‌شد و مبلغ آن ماهانه 60 هزار دلار است.

بورس پست دکترا بنتینگ

این بورس تحصیلی به مدت دو سال و در هرسال هفتاد هزار دلار به 70 دانشجوی دوره‌ی پست دکترا اعطا می‌شود.

بورس ملکه الیزابت دوم

این بورسیه متعلق به دانشجویان حوزه‌ی commonwealth می‌باشد که دارای ایده‌های نوآورانه هستند. بورسیه‌ی ملکه الیزابت دوم به مدت دو سال به دانشجویان اعطا می‌شود.

آزمون های ورودی مقاطع مختلف در کانادا

همان‌طور که پیش از این گفتیم، اولین مدرکی که برای تحصیل در کشورهای خارجی از جمله کانادا نیاز است، مدرک‌های زبان هستند. معمولاً لازم است دانشجویان نمره‌ی 6 به بالا در آزمون آیلتس کسب کنند، اما بهتر است شرایط دانشگاه مورد نظرتان را در این باره بررسی کنید.

برای رشته‌های غیر پزشکی، معمولاً شرایطی درباره‌‌ی رزومه‌ی تحصیلی دانشجو و نمرات و مقالات قرار داده می‌شود و آن‌ها برای اخذ پذیرش نیازی به دادن آزمون ورودی ندارند.

اما دانشجویان رشته‌های پزشکی و پیرا پزشکی باید در آزمون MCAT شرکت کنند. این آزمون برای پذیرش دانشجویان پزشکی در کشورهای کانادا، ایلات متحده آمریکا و استرالیا برگزار می‌شود. این آزمون ملاک بررسی برای همه‌ی دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی نیست و در بین دانشگاه‌هایی که این آزمون را ملاک قرار داده‌اند نیز درصد تأثیر آن متفاوت است. در ضمن ممکن است تاریخ قبولی در این آزمون برای دانشگاه مورد نظر شما مهم باشد و قبولی پیش از یک زمان مشخص را نپذیرند. آزمون MCAT توسط انجمن کالج‌های پزشکی آمریکا برگزار می‌شود.

برای این ‌که بدانید به چه نمره‌ای در این آزمون نیاز دارید، می‌توانید به بررسی حداقل نمره‌های قبولی در دانشگاه مورد نظر خود بپردازید. در اینجا یک دسته‌بندی کلی درباره‌ی نمرات این ‌آزمون ورودی ارائه می‌دهیم.

چنان‌چه نمره‌ی کل شما از 514 تا 528 باشد جزو ده درصد اول این شرکت‌کنندگان قرار می‌گیرید.

نمره‌ی 508 تا 513 شما را در فضای رقابتی قرار می‌دهد و هرچه رزومه و نمرات بالاتری داشته باشید، شانس بیشتری خواهید داشت.

نمرات 500 تا 507 جزو نمره‌های خوب محسوب می‌شوند و شما در بین 50درصد اول شرکت کنندگان قرار دارید، اما هنگام اپلای به دوره‌های بسیار رقابتی مورد قبول نخواهند بود.

و نمره‌ی 499 به پایین نیز جزو نمره‌های زیر میانگین است و احتمال اخذ پذیرش بسیار کم است.

دانشگاه های برتر در کانادا

این که بخواهیم دانشگاه‌های برتر کانادا در یک لیست قرار دهیم و بین آن‌ها مقایسه انجام دهیم؛ هیچگاه نتیجه‌ی دقیقی به ما نخواهد داد. هر یک از دانشگاه‌ها وابسته به ملاک‌های مختلف در جایگاه‌های مختلفی قرار می‌گیرند. اما در این قسمت سعی ما بر این بوده‌است که یک مقایسه‌ی کلی بین دانشگاه‌ها انجام دهیم و عواملی مانند کیفیت رشته‌ها و محیط آموزشی، محل دانشگاه، محبوبیت و امکانات دانشگاه را مورد بررسی قرار دهیم.

دانشگاه بریتیش کلمبیا

این دانشگاه در شهر ونکوور واقع شده است. حدود 52970 دانشجو در این دانشگاه در مقاطع مختلف تحصیل می‌کنند. در این دانشگاه علاوه بر آموزش‌های لازم، مهارت‌هایی که دانشجویان برای ورود به بازار کار و تجارت نیاز دارند را نیز کسب می‌کنند. در این دانشگاه همچنین پژوهش‌های زیادی در رشته‌های علوم اقتصاد و علوم اجتماعی انجام می‌شود.

دانشگاه تورنتو دومین دانشگاه کانادا است. دانشکده‌ی مدیریت این دانشگاه یکی از قدیمی‌ترین مراکز آموزشی است که در سال 1827 افتتاح شده است. رشته‌های مدیریت کسب و کار و تجارت رونق زیادی در این دانشگاه دارد. دانشگاه تورنتو در سایر رشته‌ها مانند رشته‌ی مهندسی کامپیوتر و علوم کامپیوتر دارای سطح علمی بالایی می‌باشد.

دانشگاه بعدی دانشگاه آلبرتا می‌باشد. این دانشگاه در رشته‌های مهندسی و علوم پزشکی حرف‌های زیادی برای گفتن دارد و یکی از بهترین دانشگاه‌هاست. این دانشگاه دارای 11 دانشکده است که در آن‌ها چیزی بالغ بر 400 دوره برگزار می‌شود. دانشگاه آلبرتا دارای مراکز کارآفرینی دارد که هدف از تشکیل آن طی کردن دوره‌های کارآموزی دانشجویان و ایجاد فرصت آشنایی با موقعیت‌های شغلی برای آنان است.

دانشگاه وسترن آنتاریو در رتبه‌ی بعدی قرار می‌گیرد. تنوع رشته‌ها در مقاطع مختلف تحصیلی در این دانشگاه بسیار زیاد است. این دانشگاه دارای 82 مرکز آموزشی در ایالت آنتاریو می‌باشد. دانشگاه وسترن دارای مراکز کارآفرینی نیز هست. کیفیت آموزش در این مراکز به گونه‌ای است که دانشجو در دو سال اول با تمام جوانب آشنا می‌شود و برای وی انگیزه‌هایی ایجاد می‌شود و در دو سال دوم به کسب مهارت در رشته‌ی مورد نظر می‌پردازد. جذب سریع دانشجویان توسط بازار کار در کانادا ناشی از این سیستم آموزشی در دانشگاه‌هاست.

دانشگاه مک گیل نیز جزو ده دانشگاه برتر کانادا است. این دانشگاه در سال 1821 تأسیس شده است. سطح علمی دانشگاه مک گیل بسیار بالا است و معمولاً در رتبه‌بندی‌ها در بین 20 دانشگاه برتر جهان قرار می‌گیرد. این دانشگاه دارای 21 دانشکده می‌باشد که در 300 زمینه‌ی مختلف مدرک ارائه می‌دهد. دانشگاه مک گیل تمایل زیادی به پذیرش دانشجویان مستعد به خصوص در دوره‌ی دکترا دارد و از این رو در چند سال اخیر تعداد بورسیه‌های تحصیلی خود را افزایش داده است.

رتبه‌ی بعدی دانشگاه‌ها به دانشگاه یورک تعلق می‌گیرد. این دانشگاه در شهر تورنتو واقع شده است و شهرت بسیار خوبی در زمینه‌ی انجام تحقیقات دارد. حتی برخی از پژوهش‌های ناسا نیز در این دانشگاه انجام می‌شود.

دانشگاه ساسکاچوان که در شهر سسکتون کانادا واقع شده است نیز یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های این کشور است که در سال 1907 تأسیس شده است. این دانشگاه شهریه‌ی نسبتاً مناسبی دارد. تمرکز اساتید و سیاست‌های آموزشی در دانشگاه ساسکاچوان بیشتر بر افزایش مهارت دانشجو است و از این رو دوره‌های عملی بسیاری برای دانشجویان در نظر گرفته می‌شود. دانشکده‌ی کسب و کار این دانشگاه نسبت به سایر دانشکده‌ها از شهرت بیشتری برخوردار است.

    هتل مرتبط یافت نشد