تور ارزان لحظه آخری کیش | کیش آبان 99

فایل pdf
آبان 99
2 شب 3 روز
پرواز کیش ایر - زاگرس - تابان
تعداد بازدید : 1869
بروزرسانی : 1399/8/24
تاریخ انقضا : 1401/12/13
شهر(ها) : کیش ,
کشور(ها) : ایران ,

تور ارزان کیش | کیش آبان 99 | آفر تور کیش | قیمت تور کیش | کیش با نرخ کم | رزرو بلیط کیش

این تور همه روزه پرواز دارد.
این تور با تمامی ایر لاینها برگزار می گردد.
قیمت هابرای آبان 96 می باشد و بعد از تاریخ ذکر شده تعییر خواهد کرد.

 
هتل نوع  اتاق 2  شب
شایگان 5* 2تخت 500.000
صدف 4* 2تخت 480.000
ارم بزرگ 4* 2تخت 420.000
سانرایز 3* 2تخت 350.000
پارسیان 3* 2تخت 350.000
سارا 3* 2تخت 370.000

توضیحات : کلیه قیمت ها به تومان می باشد.
ساعت تحویل اتاق 14 و تخلیه اتاق 12 می باشد.
نرخ افراد زیر 2 سال 65 هزار تومان می باشد وافراد 2تا 5 سال بر اساس نرخ بلیط می باشد.
کلیه پرواز ها چارتر و غیر قابل استرداد یا هر گونه تغییرات می باشد.
خدمات پکیج: استقبال. پرواز . هتل ها با صبحانه یا هتل های خاص با صبحانه و ناهار

برای اطلاعات بیشتر و مشاوره سفر با ما تماس بگیرید.   02188961494

تاریخچهکیش
نام جزیره کیش از نظر معنا به مفهوم "تیردان" یا "ترکش" میباشد. این نام ازآن جهت برگزیده شده است که وقتی بر بلندیهای اطراف جزیره می ایستادند چون تیری که در ترکش باشد به نظر میرسید. برخی از نویسندگان نیز نام قدیم کیش را کیان نوشته اند. افسانه ای میگوید: کیکاوس هنگامی که به فارس رفت تختش در سیراف فرود آمد از این رو احتمال دارد نام کیان از نام سلسله کیانیان گرفته شده باشد. نیارخوس دریاسالار یونانی در سال 325 قبل از میلاد به فرمان اسکندر مامور شد سفری اکتشافی در دریای عمان و خلیج فارس انجام دهد و نوشته های وی دلالت بر آن دارد که او جزیره کیش را در قرن چهارم قبل از میلاد بازدید کرده است. آریان مورخ یونانی از جزیره کیش به نام کامتینا یاد کرده و بر این باور بود که در زمان اسکندر مقدونی هنگامی که نیارخوس در خلیج فارس به سیر و سفر پرداخت این جزیره به دو الهه ونوس و مرکور اختصاص داشته است. در دوره هخامنشی کیش مرکز عمده صید مروارید بین النهرین و هندوستان بوده و بازرگانان بزرگ دنیا به این جزیره رفت و آمد داشتند. در زمان اتابکان فارس اهمیت کیش به حدی بوده است که والی خلیج فارس در این جزیره سکونت داشت و درآمد کیش از عشریه (نوعی عوارض) کشتی های تجاری مبالغ بسیار قابل توجهی بوده است. بنابر نوشته های تاریخ نویسان، در دوره ایلخانان مغول نام کیش همیشه در زمره شهرهای بزرگ و مهم چون بغداد، شیراز، بحرین و هندوستان آورده می شده است و ویرانه های باقی مانده از شهر حریره خود گواه این موضوع است. مارکوپولو در سفر به چین و ملاقات با امپراطور و یکی از همسران او مجذوب گردنبندی گران بها آویخته به گردن او میشود که به او گفته شد: این مروارید بسیا زیبا ارمغانی از جزیره کیش می باشد. در قرن شانزدهم میلادی، پرتغالیها با اهداف تسلط بر بازارهای تجاری هندوستان، عربستان و ایران کشتیهای جنگی خود را به اقیانوس هند گسیل داشته و تا دوره صفویه نیز در کیش حضور داشتند. در سال 1349 کیش مورد بازدید هیات کارشناسی قرار گرفت و با توجه به موقعیت جغرافیایی و استراتژیکی مناسب به عنوان مرکز بین المللی توریستی تجاری مورد نظر قرار گرفت و بالاخره در سال 1371 با تاسیس سازمان منطقه آزاد کیش این جزیره جانی تازه گرفت و دوران توسعه کیش آغاز شد.
 
چگونگی پیدایش جزیره کیش:
حدود 200 میلیون سال پیش در ادامه حرکات صفحه ای عظیم قاره ها و فشار آنها بر هم که با چین خوردگیها و پدیده کوه زایی همراه بود، شبه جزیره عربستان همراه با صفحه قاره آفریقا به سوی شمال حرکت کرد و در نتیجه (حدود 65 میلیون سال پیش) از آفریقا جدا شده و به آسیا متصل گرید. فشار ناشی از اثر این تحرک که از جنوب غربی به ایران وارد شد، باعث چین خوردگی عظیم این بخش از فلات ایران به صورت ارتفاعات زاگرس گردید و رشته کوههای آن عمود بر راستای این فشار یعنی در جهت شمال غربی به جنوب شرقی بوجود آمد. حداکثر ارتفاع رشته کوههای زاگرس حاصل از این حرکات کوه زایی، قله دنا با ارتفاع 4409 متر در بویر احمد است. ارتفاع رشته کوه های زاگرس از قله دنا بتدریج در جهت خلیج فارس کم شده و ادامه آن در اعماق آبهای خلیج فارس به صورت چین خوردگی هایی در زیر آب پنهان میگردد. جزیره کیش و سایر جزیره های تنگه هرمز در خلیج فارس بخشی از تاقدیسهای این چین خوردگیها و از سازه های زاگرس اند.
 
ویژگی های جغرافیایی و اقلیمی جزیره کیش
جزیره کیش یک خشکی کوچک چون کشتی نشسته در آب های گرم و کم عمق خلیج فارس است، خرده اقلیم ها (میکرو کلیمای) کیش به شدت در سلطه پدیده های ناشی از بستر بزرگ آبی است که دامنه ی نوسان تغییرات دمای شبانه روزی آن در ایام سال بسیارکم است. فشار بخار آب جزیره در بیشتر ایام سال غالباً در حدی بسیار بالا اسـت (رطوبت نسبی 50 – 60 درصد). اختلاف دمای متوسط روزانه جزیره در طول سال کم تر از 9 – 10 درجه است و سقوط دما هیچ گاه در حد یخبندان یا صفر نیست. بر اساس داده های هواشناسی مقدار متوسط رطوبت در هر کیلوگرم هوای گرم و خشک جزیره در دی ماه 15 گرم و تیرماه حدود 25 گرم است. هوای کیش در ماه های مهر تا فروردین، دارای گرمای ملایم و مطبوع است و در این فاصله ی زمانی جزیره در شرایط زیست محیطی مطلوب قراردارد. از اردیبهشت تا مهر هوای کیش گرم و شرجی و میانگین دمای روزانه جزیره در این ماه ها تقریباً نزدیک به هم است. در اردیبهشت چون آب دریا هنوز سرد و رطوبت نسبی پائین است هوای کیش تقریباً خشک و باد آن ملایم، خنک و نسیم وار بوده و در مجموع هوای آن بهاری و لطیف و شرایط زیست محیطی آن بسیار مطلوب است. تفاوت دما بین گرم ترین و سردترین ماه کیش حدود 16درجه است.
 
جزیره زیبای کیش یک جزیره ی مرجانی است.
مرجان چیست؟در میان اقیانوسهای جهان یکی از غنی ترین فرم های تنوع زیستی را در ساختارهای زنده ای می یابیم که مرجان نام دارند. آبسنگهای مرجانی که به ظاهر شبیه صخره هایی بی جان می باشند، در واقع جوامع زنده ای هستند که تنوع بالای موجودات ساکن آنها را در کمتر اکوسیستمی می توان شاهد بود. مرجان ها جانورانی گیاهی شکل و استوانه ای از رده کیسه تنان هستند و اغلب دسته جمعی زندگی می کنند. در بالای استوانه، سر آن ها قرار دارد و در پایین، صفحه ای پهن وجود دارد که به آن صفحه پایی می گویند. سلول های صفحه پایی موادی آهکی ترشح می کنند تا مرجان بر روی تخته سنگ ثابت نگه داشته شود. با ترشح این مواد، به تدریج پایه ای آهکی برای مرجان به وجود می آید. تجمع مرجان ها و ترشحات آهکی آنها، در طول دوران مختلف زمین شناسی در پیدایش جزیره کیش نقش داشته است. جزایر مرجانی و جنگل های استوایی دارای بالاترین تنوع زیستی در اکو سیستم های جهان هستند. این آبزیان حساس بویژه در مناطق گرمسیری جهان نقش بسیار مهمی را در پایداری و تداوم حیات اقیانوسها ایفا میکنند. همچنین آبسنگهای مرجانی نقش مهمی را در پایداری و پابرجائی جوامع محلی دارند. در بیش از 80 کشور در حال توسعه جهان جوامع محلی بی شماری از نظر تامین مواد غذائی و کسب درآمد اقتصادی وابسته به آبسنگهای مرجانی می باشند. مرجان ها از جانوران آبزی هستند که در شاخه کینداریا و رده آنتوزوآ طبقه بندی می‌شود.
مرجان‌ها دو دسته اند:مرجان‌های نرم و مرجان‌های سخت مرجان‌ها از اجزایی به نام پلیپس تشکیل شده‌اند. پلیپس‌ها در درون خود مایعی ژله مانند دارند. دهان مرجان‌ها از اجزایی به نام تنـــــتیکلز تشکیل شده است که به وسیله آن پلـــــنکتون‌ها را به دام می‌اندازد. مرجان‌ها به دو طریق تقسیم سلولی و حرکت لاروها تولید مثل می‌کنند. مرجان‌ها سیستم دفاعی و تهاجمی هم دارند. مرجان‌ها زندگی همیار گونه‌ای دارند. مرجان‌ها تا جایی که مواد غذایی دارند رشد می‌کنند سپس رشد آنان متوقف گردیده و اجازه رشد به گونه‌های دیگری می‌دهند که فرصت‌های غذایی مناسب‌تری دارند. مرجانها، سازندگان اصلی تشکیلات یا جزیره‌های کوچک دریایی و توده‌های سختی بوجود می‌آورند که قادر به مقاومت در برابر امواج کوبنده دریاها هستند. بسیاری از جانوران در میان مرجانها به سر می‌برند. تولید مثل این پولیپها به صورت کلنیهای متراکم، مرجانهای آهکی و تشکیلات مرجانی تولید می‌کنند. این جانوران به آبهای تا 20 درجه سانتیگراد یا گرمتر احتیاج دارند و از سطح تا اعماق 37 متر، میان 28 درجه شمالی و 28 درجه جنوبی به سر می‌برند. در اطراف فلوریدا و هند غربی و دریای مرجان هاوایی و فلیپین تا استرالیا و آفریقای شرقی فراوان هستند.
حقایقی درباره مرجانها:مرجان ها اکسیژن آب را تأمین مى کنند و موجب شفافیت آن مى شوند. مرجان‌ها فقط 1% از بستر دریاها را پوشش می‌دهند. مرجان‌ها 25% از تمام حیات دریا را در خود حفظ می‌کنند. بسیاری از انواع ماهی‌ها در مرجان‌ها زند گی می‌کنند. هر کدام از مرجان‌ها یک اکوسیستم کامل هستند. در اقیانوس اطلس%15 مرجان‌ها تجمع دارند که مجموعه‌ای از 70 گونه مرجان می‌باشند. این مرجان‌ها محل زندگی 500 نوع ماهی هستند. اقیانوس هند و آرام شامل% 85 از ریف‌های جهان با 700 نوع مرجان و 4000 گونه ماهی می‌باشند. بیش از 80000 گونه حیاتی در مرجان‌ها زندگی می‌کنند. مرجان‌ها 6/1 سواحل دریاها و خشکی‌ها را محافظت می‌کنند، مثلا: جزیره های کم‌ ارتفاع را در برابر خشم امواج و فرسایش دریاها محافظت می‌نمایند. هر یک متر مربع مرجان از نظر اقتصادی برابر 47000 دلار می‌ارزد. بزرگترین صنعت توریست جهان با جذابیت‌های طبیعی که 10% از کل صنعت توریست را پوشش می‌دهند. از مرجان‌ها جهت تولید داروهای ضد سرطان و جهت پیوند استخوان استفاده می‌گردد.مرجان‌ها به غیر از غذا یک مکان برای زندگی موجودات دریایی هستند.
عوامل از بین برنده مرجان ها:به طور کلی مرجانها به نوسانات شرایط محیطی و به خصوص شوری، شفافیت آب، اکسیژن محلول و درجه حرارت بسیار حساس بوده و لذا دامنه تحمل کمی نسبت به شرایط محیطی دارند و به همین دلیل افزایش آلودگی‌های مختلف در محیط‌های دریایی، این اکوسیستم را سریعا دچار نابودی می‌کند. همچنین از عوامل تهدید کننده مرجانها میتوان موارد زیر را نام برد: - لایروبی دریا و استحصال زمین -آلودگی دریاها (فاضلاب-زباله- مواد نفتی) - ساخت و ساز در سواحل - ماهیگیری بیش از حد و استفاده از روشهای مخرب صید -گرم شدن زمین و آب شدن یخهای قطبی - شکاف لایه اوزون نکاتی جهت جلوگیری از تخریب مرجان ها: - از دست زدن به مرجان ها اجتناب کنیم. - از شکستن و یا تخریب آنها جلوگیری نماییم. - از قایقرانی در مناطق مرجانی خودداری نماییم. - در مناطق مرجانی ماهیگیری نماییم. - در مناطق مرجانی لنگر نیاندازیم. - در حین غواصی تجهیزات خود را در مکانهای مناسب قرار داده تا از برخورد آنها با مرجانها جلوگیری نماییم.
 
حیات وحش جزیره کیش :
حیات وحش در جزیره کیش به گروههای زیر تقسیم میشوند: پستانداران که از مهمترین حیوانات این گروه می توان آهوی ایرانی را نام برد که بصورت آزاد در جزیره کیش گردش میکنند و شکار آنها ممنوع می باشد. گربه، خدنگ، خارپشت ایرانی، موش، جربیل بلوچستان و دلفین معمولی نیز از دیگر پستانداران آبزی جزیره گزارش شده اند. پرندگان به دلیل شرایط آب و هوایی مناسب به این جزیره مهاجرت میکنند و گروه بیشمار پرندگان در اطراف باغ بهشت و درخت سبز تماشایی است که از آن جمله می توان به بلبل، چکاوک کاکلی، عقاب ماهیگیر، حواصیل خاکستری، سبز قبای هندی و... اشاره کرد. تنوع خزندگان در جزیره محدود و عمدتا شامل لاک پشتها، مارمولک ها و مارها است. لاک پشت ها برای تخم ریزی به ساحل می آیند. مارمولک ها که از فراوانی نسبی بالایی برخوردار می باشند بی خطرند و از حشرات تغذیه میکنند. دو نوع مار قیطانی غیر سمی و مار جعفری که سمی است نیز در جزیره وجود دارد. تعداد زیادی از آبزیان موجود در خلیج فارس به دلیل حوادت مختلفی به این پناهگاه آرام و گرم پناه آورده اند که از آن جمله می توان به قباد (شاه ماهی) حلوا سفید، شوریده و صدها گونه ماهی تزئینی اشاره کرد. آبهای ساحلی جزیره کیش فاقد کوسه خطرناک بوده و شنا در دریا کاملا بی خطر است. کوسه هایی که بعضا در ساحل کیش دیده میشوند از ماهی های کوچک تغذیه میکنند و برای شناگران خطری ندارند.
 
جاذبه های گردشگری جزیره زیبای کیش:
برخی از جاذبه های گردشگری جزیره به شرح ذیل می باشد
    ساحل مرجانی جزیره :
ساحلي نقره اي، آفتابي درخشان، آسماني آبي، آبهايي نيلگون، هوايي پاک و آرامشي بي نظير، جزيره کيش را به مرواريد خليج فارس تبديل کرده است.
يكى از شگقتيهاى جزيره مرجاني كيش، سواحل آن است سواحلي نقره فام.
 
    آب انبار سنتی:
يكي از روشهاي ذخيره آب آشاميدني در قديم الايام در جزيره كيش، ساخت آب انبار بوده است. در سال 1372 جهت جمع آوري آب هاي سطحي، يك آب انبار دو قلو با پنج بادگير به سبك معماري سنتي يزدي در محل يك آب انبار باستاني در محدوده شهر حريره در نزديكي مجموعه درخت سبز ساخته شد.
با توجه به ساخت و سازهاي كيش و از بين رفتن مسير آبهاي سطحي منتهي به آب انبارهاي سنتي، اين آب انبارها كاربري اصلي خود را از دست داد و امروزه از دستگاه هاي آب شيرين كن براي تهيه آب شيرين استفاده مي شود. معماري خاص اين بنا ياد آور ايام گذشته و براي گردشگران بسيار جالب و ديدني است.
  
 
 
    كشتی يونانی :
در غرب جزيره يك كشتي عظيم‌الجثه در سواحل نيلگون كيش جا خوش كرده است كه به كشتي يوناني معروف است. در يكي از روزهاي گرم تابستان سال ۱۳۴۵، بوميان جزيره كيش ناگهان كشتي عظيم‌الجثه‌اي را كه در نزديكي روستاي باغو به گل نشسته بود، ديدند. هنوز پس از گذشت سال‌ها دليل به گل نشستن اين كشتي در پس پرده‌اي از ابهام است اما گفته مي‌شود به علت مه آلود بودن هوا و نبودن فانوس دريايي در سواحل جزيره كيش اين اتفاق روي‌ داده است . اين كشتي در سال ۱۳۲۲شمسي توسط شركت ويليام هاميلتون به وزن ۷۰۶۱تن و به طول ۱۳۶متر در بندر گلاسكو در اسكاتلند ساخته شد و در روز ۴مرداد ۱۳۴۵به هنگام بازگشت از ايران، در سفر دريايي خود به كشور يونان در عرض جغرافيايي ۲۶و ۲۰درجه شمالي و طول جغرافيايي ۵۳و ۵۴درجه شرقي به گل نشست و هشتاد روز تلاش اورينوكو، يدك‌كش هلندي براي بيرون كشيدن اين كشتي به ثمري نرسيد. تلاش‌هاي ناموفق زيادي براي بيرون كشيدن آن انجام شد و به ناچار سرنشينان كشتي مجبور به ترك آن شدند و بار آن تخليه شد، چرا كه عمليات بيرون كشيدن كشتي از نظر اقتصادي مقرون به صرفه نبود. اطلاعات بدست آمده از شركت بيمه لويدز لندن نشان دهنده اين است كه اين كشتي در زمان به گل نشستن متعلق به كشور يونان و بنام كولااف بوده است. اين كشتي در ابتدا "شيپور امپراتور" سپس "ناتوراليست" و در سال هاي بين ۱۳۳۸تا يكسال قبل از توقف، در مالكيت خطوط كشتيراني ايران با نام‌هاي "سيروس فارس"‌، "همدان" در تردد بوده است.
.  
    اسكله بزرگ تفريحی كيش :
اسكله تفريحي مجموعه‌اي است كه امكانات تفريحي از قبيل جت اسكي، قايق هاي پدالي (با ظرفيت چهارنفر)، قايق هاي ماهيگيري، قايق هاي پارويي، سه چرخه هاي آبي، امكانات غواصي و قايق هاي كف شيشه‌اي كه گردشكران از آن براي تماشاي دنياي شگفت انگيز آبزيان زيباي خليج فارس استفاده مي كنند.
 
        درخت سبز کیش :
   مجموعه درر انتهاي طولاني ترين مسير آبرفتي باستاني كيش، آب‌هاي سطحي به قسمتي از منطقه شمالي جزيره كه به دره پرتغالي‌ها معروف است سرازير مي‌شوند، لذا اين منطقه از سرسبزي خاصي برخوردار است. در اطراف يكي از كهنسال‌ترين درختان لور جزيره، مجموعه درخت سبز احداث شده است.
سرسبزي محوطه ساختمان‌ها و نرده‌هاي چوبي و پياده‌روهاي اين مجموعه، مناطق شمالي كشور را تداعي مي‌كند. اما يكي از عواملي كه سياحت‌كنندگان را به اين نقطه مي‌كشاند، هيبت افسانه‌اي درخت سبز است.
درخت سبز كهنسال‌ترين درخت «لور» جزيره است و احتمالا بين ۵۰۰تا ۶۰۰سال عمر دارد. بر شاخه هاي اين درخت، گره هايي با نخ يا پارچه زده شده است كه در نگاه اول آن را به نوعي مقدس مي نماياند. گروهي از مردم عقيده دارند كه اين درخت شگون دارد و به همين دليل به قصد برآورده شدن نيازشان پارچه‌هايي به شاخه‌هاي آن مي‌بندند.
مجموعه درخت سبز با آلاچيق‌هاي زيبا و محل هاي متعدد پخت كباب براي استراحت و بازديد رايگان گردشگران بازسازي شده است و مسير هاي پياده رو با چراغ‌هاي فانوسي شكل در ميان فضاي هميشه سبز با گل هاي كاغذي رنگارنگ، شما را به سوي جاذبه اصلي اين مجموعه مي‌برد. در اين مجموعه نمازخانه، رستوران فصلي، بوفه و سرويس بهداشتي نيز موجود است.
 
 
 
 
پارك دلفينو  باغ پرندگان:
مجموعه تفريحي پارك دلفين با مساحتي حدود ۱۰۰هكتار در جنوب شرقي جزيره كيش قراردارد. مجموعه شامل فضاي سبز با انواع گونه‌هاي مختلف گياهي، باغ پرندگان و اولين و تنها دلفيناريوم در ايران است.
در دلفيناريوم اين مجموعه گونه‌هاي مختلفي از پستانداران دريايى از جمله دلفين، شير دريايى شمالى، شير دريايى جنوبى، گربه دريايى شمالى، گراز دريايى و پنگوئن نگهداري مي‌شوند و بازديدكنندگان مي‌توانند از هنرنمايي آنان كه توسط مربيان ايراني تربيت مي‌شوند ديدن كنند. در مجموع ۲۱پستاندار دريايى در استخرهايى با حجم ۱۸۰۰۰متر مكعب پر شده از آب دريا نگهدارى مي‌شوند.
فضاي سبز پارك دلفين شامل بيش از يكصد گونه گياهي از جمله هزاران درخت نخل، بنجامين‌هاى بسيار بزرگ، درختان لور (انجير معابد)، اوكاليپتوس، آكاسيا، مورد، كهور، گل ختمى، شيشه شور، تكوما، سياه نوفيلد، كند كارپوس، جونيا پروس و بيش از ۲۵گونه كاكتوس و ساير گياهان است كه با توجه به وضعيت اقليمي جزيره كيش و مرجاني بودن خاك آن در نوع خود بي‌نظير است.
بازديدكنندگان در مجموعه توسط اتوبوس قطاري به پارك پرندگان و سپس به دلفيناريوم هدايت مي‌شوند.
در داخل محوطه پارك دلفين، باغ پرندگان با داشتن بيش از ۵۷گونه پرنده از جمله پليكان، شترمرغ، طوطي ماكائو، انواع گوناگون لك لك، توكان، توركو، قو، پنگوئن آفريقايي و گونه‌هاي نادري چون تمساح پوزه كوتاه، بي شك يكي از منحصر به فردترين مراكز نگهداري جانوران در ايران مي‌باشد. از جمله نكات قابل توجه در اين پارك گردآوري گونه‌هاي مختلف از اقصي نقاط جهان از آمريكاي جنوبي تا استراليا و از شرق آسيا تا آفريقا مي‌باشد.
 
     شهر زير زمينی كاريز :
قنات کيش بيش از ۲۵۰۰سال قدمت دارد و آب شيرين قابل شرب ساکنان جزيره را تامين مي‌کرده است. قنات كيش از نظر طول رشته قنات و يا عمق چاه‌ها قابل مقايسه با قنات‌هاى ديگر نقاط ايران نيست‌، اما با توجه به شيب بسيار كم جزيره‌، چگونگى هدايت آب‌هاى زيرزمينى به سطح زمين در كيش بسيار مهم بوده و نشان مى‌دهد كه در زمان خود از پيشرفته‌ترين روش‌ها براى حفر قنات استفاده مى‌كردند.
 
    لاك پشت های دريايی:
از ساليان بسيار دور و به واسطه امنيت و آرامشى كه بر سواحل زيباى جزيره كيش حاكم است انواع آبزيان و از جمله لاك پشت ها در آن آشيانه گزيده اند.
دو نوع لاک پشت در خليج فارس وجود دارد: لاک پشت نوک دار - پوزه عقابی (Hawksbill) و لاک پشت سبز (Green). لاك پشت هاي سبز عمدتا" براي تغذيه به آبهاي كيش مي آيند در حالي كه لاك پشت هاي پوزه عقابي كه شديدا" در معرض خطر انقراض دارند از اواخر اسفند تا اواسط مرداد براي تخم گذاري به سواحل ماسه اي حفاظت شده به ويژه در جنوب و غرب جزيره مراجعت مي نمايند. لاک پشت های پوزه عقابی در هر فصل بطور متوسط سه بار و با فاصله زمانی 15 روز یک بار تخمگذاری می کنند و لاک پشت های درون تخم 60 تا 70 روز بعد از تخم ها بیرون می آیند و با کمک محیط بانان به طرف دریا هدایت می شوند. بچه لاك پشت ها وقتي بزرگ شوند براي تخم گذاري به زادگاه خود باز مي گردند.
 
 
 
     شهر باستانی حريره :
بقاياي شهر حريره در امتداد ساختمانهاي بندرگاه و دفاتر آن ، قابل ديدن است. طبق نظر سازمان ميراث فرهنگي ، شهر حريره هشتصد سال قدمت دارد. گستره پستي و بلندي‌ها و خرابه‌هاي شهر قديمي حريره حدود ۱۲۰هكتار وسعت دارد و روزگاري شهري بزرگ و آباد در منطقه بوده است.
دوران طلايي شهر حريره کيش از سال ۳۶۷تا ۹۱۲هجري قمري بوده‌است. آن چه امروز از اين شهر بر جاي مانده حجمي از معماري شهري است. اما كمتر و به ندرت تاق‌ها و پوشش‌ها و سقف‌هاي سالمي بر جاي مانده است جز در پاره‌اي موارد كه پوشش‌هاي تاقي شكل سنگي از گزند تخريب در امان مانده‌اند.
 
   پارک آبی کیش (تم بارک آبی اوشن) :
تم پارک آبی اوشن به مساحت ۵٬۶هکتار در جزیره کیش، ایران بنا شده است. این پارک آبی، اولین تم پارک آبی ایران و نیز اولین پارک آبی روباز ایران است که بر اساس داستان راز قلعه خورشید طراحی شده است. این پارک در ۱۸بهمن ۱۳۹۵افتتاح شده است و دارای ۱۳راید، ۴استخر شنا و یک اسپا، بعلاوه دو رستوران, چهار نوشیدنی فروشی و دو منطقه خرید است.
این پارک آبی دارای برخی ویژگی منطقه ای و محلی منحصر به فرد است. از آنجایی که اوشن در منطقه ای عمدتا مسلمان نشین بنا شده است برای زنان روز های مخصوصِ جدا ارائه می کند، که این بویژه برای کشورهای عرب منطقه بسیار مناسب است. تم پارک آبی اوشن همچنین دارای یکی از بلندترین رایدهای منطقه است؛ راید پیچالوپ که ارتفاعی ۲۴متری دارد.
در حال حاضر ۱۳راید در تم پارک آبی اوشن وجود دارد، از جمله:
-پیچالوپ(AquaLoop)
- آدرنالین(Free Fall)
- رالی راید(Whizzard)
- آناکوندا(Double Viper)
- دینگل(Boomerango)
- گرداب(Super Bowl)
- مارپیچ(Inner Tubes)
- چالاب(Aqua Play)
- راشین ریور(Lazy River)
- برکو(Kids Slides)
- سونامی(Wave Pool)
- موجاب(Flow Ride)
 
تم پارک آبی اوشن چهار استخر شنا دارد:
- آبان(Adult Pool)
- آبتین(Teen Pool)
- رابو(Jacuzzi)
- دینگو (Family Jacuzzi)
 
   
بازارهای کیش:
سالانه بيش از يك ميليون نفر گردشگر به كيش سفر می كنند كه از اين ميزان جمعيت، حدود ۱۵۰هزار نفر توريست خارجی يا ايرانيان مهاجر هستند. بازارهای كيش به واسطه فروش كالاهای اصل خارجی جاذبه خاصی براي مسافرانی كه بيشتر با هدف گردشگری به جزيره سفر می كنند، داردهم اكنون جزيره كيش در حدود 11 بازار بين المللی و مركز تجاری و بازارچه دارد.
 
بازار دامون:
یکی از مراکز خرید در کیش، مرکز خرید دامون است که شامل ۹۸غرفه ی تجاری بوده و ۱۰غرفه خدماتی که می تواند انواع نیازهای شما را برطرف سازد و خریداران را با رضایت کافی رهسپار شهر خودشان می نماید. در این فروشگاه می توانید انواع پوشاک، کیف و کفش، محصولات آرایشی و بهداشتی، طلا و زیورآلات، شکلات و مواد غذایی، تلفن همراه، لپ‌تاپ و کامپیوتر و غیره را تهیه کنید. در طبقه دوم مرکز خرید دامون یک پیست اسکیت روی یخ است ساخته شده است که می توانید اوقات خوشی را برای خودتان رقم بزنید. وجود یک پیانو در مرکز خرید و آهنگ ‌های گوش ‌نواز آن فضای دلپذیری را ایجاد می‌کند.
آدرس: ایران – هرمزگان – کیش – خیابان وصال – مرکز خرید دامون
 
مرکز خرید سارینا ۱:
سارینا از دیگر مراکز خرید کیش است که در نزدیکی دو مرکز خرید پردیس و کیش قرار گرفته و همچنین به دو هتل داریوش و ارم هم نیز بسیار نزدیک است. مساحت این فروشگاه حدود ۵۳۰۰مترمربع بوده و در ده طبقه تجاری و اداری خلاصه شده است، بعلاوه مرکز خرید سارینا ۱دارای پارکینگ بوده و می توانید اتومبیلتان را پارک کنید و به راحتی به خرید در این مرکز خرید بپردازید.
آدرس: ایران – هرمزگان – کیش – اراضی شرقی جزیره زیبای کیش- بلوار خیام – روبروی هتل ارم
 
بازار مرجان:
یکی از مراکز خرید کیش بازار مرجان است که در منطقه ساحلی واقع شده است و دارای واحدهای مسکونی است. معماری این بازار بسیار شیک و مدرن است و در بین مسافرانی که به کیش می روند جزء محبوب ترین مراکز خرید به شمار می رود. یک آکواریوم در بازار مرجان وجود دارد که دارای ۸۰۰گونه آبزی بوده و همینطور ۳۹آب نما، ۴۲۰پروژکتور که سالن بازار را رنگارنگ کرده است. تمام وسایل مورد نیاز خود را می‌توانید از این بازار تهیه کنید.
ساعت کار: ۶صبح تا ۱۱شب
آدرس: ایران – هرمزگان – کیش – شرق جزیره روبروی پارک مرجان
 
بازار مروارید:
دیگر مرکز خریدی که در این شهر وجود دارد بازار مروارید است و دارای ۱۲درب ورودی و ۸بازارچه هستند. نام بازارچه هایی که در این بازار وجود دارد نیز به ترتیب آپادانا، پرسپولیس، پاسارگاد، پارس، تیسفون، آریا، ایران، و بیستون هستند. معماری این مرکز خرید نیز بر اساس معماری بناهای باستانی و هخامنشیان ساخته شده است. در این مرکز خرید می توانید انواع پوشاک، مواد غذایی، لوازم آشپزخانه، لوازم آرایشی و بهداشتی و دیگر وسایل مورد نیاز خود را تهیه کنند، همچنین در این بازار زیبا یک رستوران، یک کافی‌شاپ و یک کافی‌نت هم نیز وجود دارد.
ساعت کار: هر روز از ۱۰صبح تا ۱۰شب.
آدرس: ایران – هرمزگان – کیش – بلوار مروارید
 
بازار مریم:
غرفه‌های بازار مریم در فضایی باز قرار دارند. فضا و معماری این بازار بسیار زیبا و دلنشین است. می‌توانید پوشاک، کیف و کفش، لوازم آرایشی و بهداشتی، مواد غذایی مورد نیاز خود را از این بازار زیبا تهیه کنید.
ساعت کار: هر روز از ساعت ۱۰صبح تا ۱۰شب
آدرس بازار مریم کیش: هرمزگان- کیش- خیابان سنایی
 
بازار پردیس ۱:
این بازار در ۲طبقه با ۲۰۰واحد یکی از باراهای بزرگ کیش به حساب می‌آید. کالاهای این بازار نیز مانند دیگر بازارهای نام برده شامل پوشاک، کیف و کفش و موراد مشابه است. علاوه بر این غرفه‌ها، یک رستوران، یک چای‌خانه سنتی، یک کافی‌شاپ، آژانس‌های مسافرتی، چندین بانک، و یک کافی‌نت در این بازار وجود دارد.
آدرس: بین بلوار رازی و خیابان فردوسی، جزیره کیش
 
بازار پردیس ۲:
این پاساژ نیز مانند پردیس ۱دارای کالایی‌هایی مانند پوشاک، کیف و کفش و چمدان، لوازم لوکس و گل مصنوعی، لوازم ورزشی، مکمل‌های غذایی، لوازم برقی و خانگی و غیره است. از دیگر واحدهای تجاری بانک و موسسات مالی، رستوران و کافی‌شاپ است.
ساعت کار: هر روز از ۹:۳۰تا ۱بعد از ظهر، و از ۵عصر تا ۱۱شب
آدرس: میدان پردیس، جزیره کیش
 
 
مرکز خرید زیتون:
مرکز خرید زیتون به دلیل معماری خاصی که دارد از بقیه مراکز خرید کیش متمایز شده است. این پاساژ در ۲طبقه ساخته شده و شامل ۹۶واحد تجاری و ۱۲واحد اداری می باشد. در صورت گرسنگی یا خستگی، می‌توانید به رستوران یا کافی‌شاپ پاساژ مراجعه کنید. یک بانک نیز در این مرکز فعالیت دارد.
ساعت کار: هر روز از ساعت ۱۰صبح تا ۱بعد از ظهر، و از ۴بعد از ظهر تا ۱۰شب
آدرس: خیابان فردوسی، جزیره کیش
 
مرکز خرید پانیذ:
مرکز خرید پانیذ هم یکی از مراکز خرید خوب کیش است که مسافران زیادی آن را برای خرید انتخاب می کنند. این مرکز خرید در زمینه‌های پوشاک، کیف و کفش، لوازم آرایشی و بهداشتی، عینک، ساعت، مواد غذایی، لوازم خانگی، لوازم آشپزخانه، وسایل صوتی و تصویری، اسباب ‌بازی، تلفن همراه، بدلیجات و موراد دیگر فعالیت می‌کنند. همچنین در این مرکز خرید یک رستوران، کافی‌شاپ، فست ‌فود و کافی‌نت وجود دارد.
ساعت کار: هر روز از ساعت ۱۰صبح تا ۱بعد از ظهر، و از ۴بعد از ظهر تا ۱۰شب
آدرس: خیابان فردوسی، جزیره کیش
 
مرکز خرید ونوس:
این مرکز خرید ۲طبقه دارای ۳۱۰غرفه است. بیشتر مغازه‌ها در طبقه اول قرار دارند. این مرکز دارای یک رستوران، یک کافه، ۳بانک، مغازه‌های فروش لباس، کیف و کفش، لوازم آرایشی و بهداشتی، اسباب‌بازی، لوازم خانگی، لوازم آشپزخانه، مواد غذایی، و موارد دیگر است.
ساعت کار: هر روز از ساعت ۱۰صبح تا ۱بعد از ظهر، و ۴بعد از ظهر تا ۱۰شب
آدرس: ایران – هرمزگان – کیش – خیابان سنایی
 
بازار پارس خلیج:
مرکز خرید پارس خلیج از دیگر مراکز خرید کیش است که دارای ۱۵۰غرفه بوده و یکی از بهترین بازارهای کیش است. در این بازار می‌توانید کالاهایی چون پوشاک، کیف و کفش، عینک، ساعت، لوازم آرایشی و بهداشتی، اسباب‌بازی، تلفن همراه و تجهیزات رایانه‌ای، لوازم خانگی، لوازم آشپزخانه، مواد غذایی را تهیه کنید. همچنین خرازی، مشاور املاک، و خدمات مسافرتی نیز در این مکان به چشم می‌خورند.
ساعت کاری: هر روز از ساعت ۱۰صبح تا ۱بعد از ظهر، و از ۴بعد از ظهر تا ۱۰شب
آدرس: ایران – هرمزگان – کیش – خیابان میرمهنا بین بلوار نیایش و میدان سعدی
 
 
بازار صفین:
یکی از قدیمی ترین بازارهایی که در کیش وجود دارد بازار صفین است و معماری آن از سبک عربی پیروی کرده است. این بازار یک طبقه، و دارای ۷۰غرفه است که در زمینه‌های پوشاک، کیف و کفش، لوازم آرایشی و بهداشتی، اسباب‌بازی، لوازم خانگی، لوازم آشپزخانه، مواد غذایی و خرازی فعالیت می‌کنند. قیمت‌ها در این بازار نسبتا ارزان هستند. دو بانک نیز در این بازار وجود دارند.
آدرس بازار مریم کیش: هرمزگان- کیش- خیابان سنایی
 
مرکز خرید رویال مال:
آدرس: خیابان رودکی، جزیره کیش
ساعات بازدید: 9:30 الی 13:30 و 17 الی 23:30
رویال مال یکی از بروزترین و شیک ترین و مدرن ترین مراکز خرید کیش است. این مرکز خرید نوپا در جزیره ، یک بنای پنج طبقه شامل دو طبقه تجاری، دو طبقه اداری و یک رستوران شیک در طبقه آخر است. رویال مال معجونی از محصولات متنوع و با کیفیت از برندهای متفاوت است. انواع لوازم آرایشی، پوشاک، لوازم الکترونیکی و خانگی، ساعت، سیسمونی و مواد غذایی بخشی از محصولات عرضه شده در رویال مال است.انواع برندهای جهانی همانند مادرکر، ل جی، سامسونگ، اپل، ماوی و... نیز در این مرکز خرید ارائه می شوند. در طبقه اول رویال مال یک فست فود و کافی شاپ شیک نیز قرار دارند. فضای داخلی این مرکز خرید بزرگ نیز به بهترین شیوه ممکن آراسته شده است.
 
               
فصل حراج دربازارهای کیش :
اگر تمایل دارید در سفر به کیش از بازارهای کیش خرید کنید بهتر از از فصل حراج در این جزیره آگاه شوید . به طور کلی اجناس در کیش از مراکز خرید دیگر در ایران ارزان تر می باشد. بنابراین در هر فصلی که به این جزیره سفر کنید خرید خوبی خواهید داشت . مانند شهر تهران در آخر هر فصل اجناس در کیش تخفیف می خورد . زمانی که سفرهای کیش کاهش می یابند اجناس فروشگاه ها مانند وسایل خانگی و پوشاک نیز تا درصدی تخفیف می خورند.
بعداز عید نوروز نیز به اجناس تخفیف می خورد ( ماه های اردیبهشت و خرداد). در زمان بازگشایی مدارس و دانشگاه ها نیز به اجناس تخفیف می خورد ( مهر تا آذر ). مسافران با شرکت در جشنواره تابستانی کیش می توانند از تخفیفات آن برای خرید اجناس استفاده کنند ( تیر تا شهریور ). در تابستان ها دمای هوا در کیش به 40 درجه می رسد . در جزیره ی کیش حراج های تابستانی تا عید نوروز ادامه می یابد .
 
 
 
 
هتلهای کیش:
هتل ترنج کیش           5 ستاره                 کیش - جاده جهان - بعد از میدان جاسک
هتل بزرگ داریوش      5ستاره                   کیش، میدان داریوش    
هتل ایران                5ستاره                    کیش، میدان امیرکبیر، بلوارخلیج فارس                
هتل پارمیس            5ستاره                    کیش، روبروی میدان، بازار پردیس دو                
هتل شایان               5ستاره                    کیش، میدان ساحل
هتل مارینا پارک     5ستاره                    کیش، بلوار مرجان، جنب برجهای دوقلوها          
هتل شایگان             5ستاره                    کیش، ابتدای خیابان رودکی، بعد از میدان پردیس                
هتل سورینت (مریم)4ستاره                   کیش، ضلع جنوب شرقی میدان امیرکبیر              
هتل پارمیدا             4ستاره                    کیش، بلوار رودکی، جنب برج دیپلمات                
هتل فلامینگو          4ستاره                   کیش، بلوار دریا
هتل ارم               4ستاره                کیش، خیابان ارم، نرسیده به میدان سیری             
هتل آریان                4ستاره                کیش، میدان امیرکبیر، بلوار خلیج فارس               
هتل صدف              4ستاره                    کیش، میدان امیرکبیر، روبروی دانشگاه شریف
هتل هلیا            4 ستاره                    کیش، بلوار ساحل، روبروی بازار زیتون            
هتل آرامیس            4ستاره                   کیش، میدان پردیس، بلوار رودکی        
هتل سارا                4ستاره                    کیش، بلوار رودکی
هتل پارسیان            3ستاره                    کیش، میدان ساحل، روبروی تالار شهر               
هتل لوتوس             3ستاره                    کیش، میدان امیر کبیر، بلوار دانش، جنب هتل صدف         
هتل سان رایز         3ستاره                    کیش، روبروی پردیس 2      
هتل آنا                   3ستاره                    كيش، ميدان اميركبير، جنب پاساژ پارس نيک      
هتل گراند            3ستاره                   کیش، بلوار سنایی، بلوار دریا               
هتل جام جم             3ستاره                   کیش، میدان امیرکبیر، پشت دانشگاه شریف         
هتل آفتاب شرق      3ستاره                   کیش، میرمهنا، میدان سعدی، بلوار جاسک
هتل فانوس              2ستاره                   کیش، بلوار میرمهنا               
هتل ستاره               2ستاره                    کیش، بین میدان داریوش و سیری، رو بروی هتل داریوش                
هتل تماشا                2ستاره                   کيش، ميدان اميركبير             
هتل فرشتگان          1ستاره                   کیش، میدان لاوان، جنب پایگاه هوایی  
هتل آسیا             1ستاره                  کیش، میرمهنا
هتل دیدار                1ستاره                   کیش، بلوار نیایش، جنب دانشگاه پردیس
هتل ققنوس           1ستاره                کیش، میدان امیرکبیر، پشت هتل فلامینگو        
 
 
آی کیش :
سازمان منطقه آزاد کیش بمنظور تسهیل نمودن مدیریت و برنامه ریزی سفر و ارتقاء کمی و کیفی خدمات به گردشگران، اپلیکیشن جامع جزیره کیش را ایجاد نموده است. اپلیکیشن مذکور مبتنی بر سیستم موقعیت جغرافیایی بوده و برای استفاده بر روی دستگاه های همراه با سیستم های عامل Androidو iOSطراحی شده است. در این اپلیکیشن علاوه بر معرفی مصور و طبقه بندی شده کلیه مراکز گردشگری از قبیل تفریحات و سرگرمی ها، رستوان ها و کافی شاپ ها، هتل ها و مراکز اقامتی، جاذبه ها و اماکن دیدنی، بازارها و مراکز خرید، قابلیت خرید آنلاین و مستقیم خدمات بهمراه مشاهده نقطه نظرات دیگر کاربران نیز لحاظ گردیده است. از دیگر قابلیت های این اپلیکیشن، مشاهده آخرین اطلاعات جشنواره ها و رویدادها، سفرهای هوایی و دریایی و پیش بینی وضعیت آب و هوا بهمراه تخفیف و حراجی اصناف می باشد. همچنین مشاهده اطلاعات مکانی و مسیریابی پیاده و سواره بر روی نقشه براحتی میسر می باشد.
تور کیش هتل  1 ستاره  دیدار **
تور کیش هتل 1 ستاره فرشتگان **
تور کیش هتل 1 ستاره پردیس **
تور کیش هتل 1 ستاره خاتم **
تور کیش هتل 1 ستاره پردیس **
تور کیش هتل 1 ستاره خیام **
تور کیش هتل 1 ستاره آسیا **
تور کیش هتل 1 ستاره ایران**
تور کیش هتل 2 ستاره اسپادانا **
تور کیش هتل 2 ستاره جام جم**
تور کیش هتل 2 ستاره سیمرغ**
تور کیش هتل 2 ستاره دیدنیها**
تور کیش هتل 2 ستاره قایم **
تور کیش هتل 2 ستاره عالی قاپو**
**هتل تور کیش هتل 2 ستاره گلدیس**
تور کیش هتل 2  ستاره فارابی **
تور کیش هتل 2 ستاره کیش الیت**
تور کیش هتل 2 ستاره شباویز**
تور کیش هتل 2 ستاره فانوس **
تور کیش هتل 2 ستاره سالار**
تور کیش هتل 3 ستاره سان رایز**
تور کیش هتل 3 ستاره لاله**
تور کیش هتل 3 ستاره ونوس **